„Naša špeciálna vojenská operácia má za úlohu ukončiť bezohľadnú expanziu a bezohľadné smerovanie k úplnej dominancii Spojených štátov a pod nimi ostatných západných krajín na svetovej aréne. Dominancia, ktorá je budovaná s hrubým porušovaním medzinárodného práva, podľa určitých pravidiel, o ktorých teraz tvrdia a ktoré čas od času vypracovávajú,“ uviedol minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov.

Lavrov tiež zdôraznil, že Rusko sa Západu nikdy nepodvolí.„Rusko samozrejme, so svojou históriou, so svojimi tradíciami, je jednou z tých krajín, ktoré nikdy nebudú zaujímať podriadené postavenie. My môžeme byť iba členmi medzinárodného spoločenstva na rôznych úrovniach nedeliteľnej bezpečnosti,“ povedal Lavrov počas vysielania ruskej televíznej stanice Rusko 24.Ruský minister zahraničia označil politiku Západu voči Moskve za rozhorčenú až zúrivú.

„Je to veľmi vážny zvrat v tej politike, ktorú Európska únia a všeobecne Západ začal viesť pod vedením Spojených štátov po začatí našej špeciálnej vojenskej operácie, politiku, ktorá odráža hnev a v určitej miere až zúrivosť,“ povedal Lavrov s tým, že táto politika je diktovaná nielen situáciou na Ukrajine, ale aj tým, že z Ukrajiny začali robiť nástupný priestor na konečné potlačenie Ruska a dosiahnutie jeho podriadenia tomu globálnemu systému, ktorý vybudoval Západ. Ruský minister zahraničia sa tiež vyjadril k ukrajinským provokáciám v Buči a na stanici v Kramatorsku.

„Domnievam sa, že tieto provokácie sú nehorázne. Čo sa týka Buče, naši vojaci predložili aj chronologické argumenty, a tiež argumenty, ktoré sú spojené s videomateriálmi a tiež argument, prepáčte mi za podrobnosti, s polohou mŕtvol a s ich vzhľadom. Všetko, čo sa dalo, bolo predložené,“ uviedol Lavrov.

Čo sa týka provokácie v Kramatorsku, Lavrov zdôraznil, že po údajoch, ktoré predložila ruská strana, Západ veľmi rýchlo zmĺkol.

„Všimnite si, že zatiaľ čo okolo Buči sa pokúšajú nejakým spôsobom krúžiť niekoľko týždňov, čo sa týka Kramatorska, nejako rýchlo zmĺkli. Hneď boli predložené dôkazy ešte v rovnaký deň, vrátane balistických faktov a mnohých ďalších, vrátane toho, že nedržíme zbrane, ako je Točka-U,“ povedal Lavrov.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21