Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok varoval cudzie štáty pred presunom systémov protivzdušnej obrany sovietskej výroby S-300 na Ukrajinu. Zdôraznil, že Moskva zničí akýkoľvek vojenský náklad vstupujúci na Ukrajinu. „Dali sme jasne najavo, že akýkoľvek náklad, ktorý vstúpi na územie Ukrajiny a ktorý budeme považovať za náklad zbraní, je legitímnym cieľom. To je úplne jasné,“ citovala ruského ministra zahraničných vecí agentúra RIA Novosti.

Moskva nedovolí predovšetkým dodávky rakiet S-300 Kyjevu, o ktoré žiada ukrajinský prezident Zelenskyj. Ako vysvetlil Lavrov, tieto systémy sa nachádzajú na určitých územiach v súlade s medzivládnymi dohodami, ktoré zakazujú ich poskytovanie tretím krajinám.

Poľsko ani Grécko sa nechce priamo zapojiť do konfliktu

Poľsko pred časom oznámilo, že lietadlá MiG-29 nedodá priamo Ukrajine, ale pošle ich na americkú základňu Rammstein v Nemecku. Dôvodom je ruské varovanie, že dodanie stíhačiek bude považovať za priame zapojenie do konfliktu so všetkými dôsledkami, ktoré to môže mať pre krajinu, odkiaľ lietadlá prichádzajú. 

Grécko okrem systému S-300 nedodá Ukrajine ani ďalšie protiletecké systémy ruskej a sovietskej výroby, ktoré vlastní. Generálny náčelník gréckej armády Konstantinos Floros odmietol odovzdanie moderného systému S-300 Ukrajine, pretože by to oslabilo grécku protivzdušnú obranu.

Maďarsko vyjadrilo jasný postoj. Maďarská vláda prijala jasné stanovisko, že na Ukrajinu nepošle vojakov ani zbrane a nedovolí ani to, aby sa cez maďarské územie prevážali smrtonosné zbrane.

Iba Slovensko podporované USA riskuje vojenský konflikt na svojom území

Slovensko prostredníctvom ministra obrany Jaroslava Naďa avizovalo pripravenosť poskytnúť Ukrajine svoj systém protivzdušnej obrany S-300, ak za to dostane od spojencov v NATO primeranú náhradu. Ako pripomenul Naď, S-300 je v tejto chvíli jediným systémom protivzdušnej obrany Slovenska. Prebiehajúce rokovania v tejto záležitosti potvrdil počas štvrtkovej návštevy Slovenska aj americký minister obrany Lloyd Austin.

Odovzdanie S-300 sa rovná vlastizrade

Odovzdanie nášho jediného a posledného systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine by bolo vlastizradou zo strany Hegerovej vlády, napísal na sociálnej sieti europoslanec Milan Uhrík. Bez protivzdušnej obrany nebudeme môcť nič. Ani poriadne zostreliť prípadného teroristu, ktorý si to namieri lietadlom na Mochovce…

Dúfať, že nás v budúcnosti ochránia Nemci či Holanďania je naivné. Navyše, tento systém bude na Ukrajine zrejme zničený. Takže nám ho asi už nevrátia. Ale čo je zo všetkého najhoršie.

Darovanie S-300 by spravilo zo Slovenska vojensky najzaangažovanejšiu krajinu na Ukrajine. Vozidlá so symbolom 🇸🇰 SR by boli vo vojne.

Ruská federácia už stihla menovite varovať Slovenskú republiku pred takýmto krokom. Je naozaj cynické, keď vláda SR uvažuje nad zatiahnutím Slovákov do vojny, pričom samotný premiér sa bojí na Ukrajinu vycestovať čo i len na diplomatickú návštevu.

Ak Hegerova vláda zatiahne Slovensko do vojny, bude sa za to v budúcnosti zodpovedať, myslí si Milan Uhrík.

naď, tonin

By Archa21