Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na čiastočnú blokádu Kaliningradu zo strany Litvy a vo vyhlásení napísalo, že „provokatívne opatrenia“ považuje za „otvorene nepriateľské“, a varovalo, že Kremeľ môže podniknúť kroky na „ochranu svojich národných záujmov“. 

„Litva zablokovala Rusku prístup k jeho exkláve Kaliningrad po súši. Ruskí analytici a politici to označujú za „casus belli“ (dôvod na vojnu) a podľa ich hodnotenia medzinárodného práva, to vyhodnucujú ako agresiu Litvy voči Rusku. Litva je členom NATO. Asi nastáva čas báť sa,“ napísal na Facebooku Ján Baránek.

Kaliningrad sa nachádza medzi členskými štátmi EÚ a NATO, Poľskom a Litvou. Zásoby z Ruska sú dodávané po železnici a plynovody cez Litvu – tá minulý týždeň oznámila, že zakazuje tranzit tovaru po železnici, na ktoré sa vzťahujú sankcie EÚ, medzi ktoré patria uhlie, vyspelé technológie, kovy a stavebné materiály.

„Ak v blízkej budúcnosti nebude tranzit nákladu medzi Kaliningradskou oblasťou a zvyškom územia Ruskej federácie cez Litvu plne obnovený, potom si Rusko vyhradzuje právo prijať opatrenia na ochranu svojich národných záujmov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Požaduje, aby Litva okamžite zrušila zákaz dovozu viacerých tovarov do Kaliningradskej oblasti.

V pondelok Kremeľ označil oznámenie Litvy za „bezprecedentné“ a „porušujúce všetko, čo existuje“.

„Situácia je viac než vážna a vyžaduje veľmi hlbokú analýzu pred formuláciou akýchkoľvek opatrení a rozhodnutí,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo vyhlásení pre tlač.

Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis uviedol, že iba plní sankcie uvalené EÚ a že boli prijaté po „konzultácii s Európskou komisiou a podľa jej pokynov“.

„Sankcionovaný tovar (už) nebude môcť prechádzať litovským územím,“ dodal.

Podľa kaliningradského guvernéra Antona Alichanova sa zákaz, ktorý bol potvrdený v piatok, týka zhruba 50 % všetkého dovozu. Vyzval občanov, aby v panike nenakupovali…

…bezvýsledne.

PANICKÉ NÁKUPY V KALININGRADE:


Tento víkend došlo k dosť možno najväčšej provokácii Ruska a Západu za celú dobu štvormesačnej vojny na Ukrajine, ale zdá sa, že len málokto z mediálneho establishmentu si všíma túto ojedinelú udalosť, ktorá má potenciál rýchlo sa zvrtnúť k scenáru tretej svetovej vojny.

Pobaltský člen EÚ/NATO Litva zaviedla zákaz všetkého tranzitného tovaru po železnici smerujúcej do ruskej exklávy Kaliningrad na ďalekom západe po tom, čo dopravné úrady toto provokatívne opatrenie pôvodne oznámili v piatok. „Sankčný zoznam EÚ zahŕňa najmä uhlie, kovy, stavebné materiály a vyspelé technológie a Alichanov uviedol, že zákaz sa bude týkať približne 50 % položiek, ktoré Kaliningrad dováža,“ napísala agentúra Reuters.

To vyvolalo obavy, že v Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruským výsostným územím na pobreží Baltského mora, ale je zovretá medzi Litvou a Poľskom, a je tak závislá na pozemnej lodnej doprave cez svojich susedov v EÚ, vypukne panika.

Anton Alichanov, gubernátor ruskej oblasti, ktorá má celkom asi milión obyvateľov (pričom mesto Kaliningrad zahŕňa takmer 450 000 obyvateľov – a 800 000 celkom, ak sa započítajú aj okrajové predmestia), vyzýva na pokoj.

Alikhanov vyzval občanov, aby sa neuchyľovali k panickým nákupom, a uviedol, že medzi Kaliningradom a Petrohradom už prevážajú tovar dve lode a do konca roka bude v prevádzke ďalších sedem.

„Naše trajekty odbavia všetok náklad,“ povedal v sobotu.

Ruskí predstavitelia a médiá už dlho varujú pred tým, čo označujú za snahu Západu „blokovať“ Kaliningrad. Zásadné je, že donucovacie opatrenia EÚ vykonávané z Vilniusu znamená úplný zlom v tri desaťročia trvajúcej zmluve, ktorá bola v platnosti…

Nákladné oddelenie litovských štátnych dráh v liste klientom uviedlo podrobnosti zákazu po tom, čo Európska komisia „vyjasnila“ mechanizmus uplatňovania sankcií.

Námestník litovského ministra zahraničných vecí Mantas Adomenas predtým uviedol, že ministerstvo čaká na „vyjasnenie zo strany Európskej komisie ohľadom uplatňovania európskych sankcií na kaliningradský nákladný tranzit“.

Brusel potom rozhodol, že „sankcionovaný tovar a náklady by mali byť stále zakázané, aj keď sa presúvajú z jednej časti Ruska do druhej, pokiaľ prechádzajú cez územie EÚ“, uvádza Rueters/Rferl.

V očiach Moskvy sa to rovná ekonomickému obliehaniu časti zvrchovaného ruského územia a milióna jeho občanov. Keď EÚ začiatkom apríla prvýkrát navrhla zablokovanie tovaru v rámci posledného veľkého balíčka sankcií, predstavitelia Kremľa varovali pred vojnou vzhľadom na to, že Moskva bude musieť „blokádu prelomiť“ v záujme svojich občanov.

Vyhlásenie Západu o možnej blokáde Kaliningradu je testovaním, ale Rusko môže blokádu „prelomiť“ v prípade, že sa tieto hrozby stanú skutočnosťou, má s tým skúsenosti, vyhlásil v stredu Vladimir Džabarov, prvý námestník šéfa výboru pre medzinárodné záležitosti hornej komory Rady federácie.

„Myslím si, že zatiaľ ide o hru, testovanie vôd <…>. V prípade blokády, ako sa hovorí, Sovietsky zväz vie, ako blokádu prelomiť, my (Rusko ako nástupca Sovietskeho zväzu) máme obrovské skúsenosti,“ povedal senátor.

„Ak chcú zájsť tak ďaleko, že nás donútia blokádu prelomiť, aby sme zachránili životy našich ľudí, ktorí tam žijú, môžeme to urobiť,“ povedal Džabarov vo videorozhovore v tlačovom stredisku Parlamentných listov.

Vyjadril však nádej, že Západ „bude mať dosť rozumu, aby tak nerozhodol“.

Kaliningradský gubernátor Alichanov už vyzval ruské federálne orgány, aby v súvislosti so zákazom tranzitu pripravili proti Litve odvetné opatrenia.

Blokáda Kaliningradskej oblasti sa môže stať dôvodom na vypuknutie vojny medzi Ruskom a NATO.

Okrem toho citoval kľúčovú podmienku, ktorá bola súčasťou vstupu Litvy do EÚ v roku 2004. Citoval predchádzajúcu dohodu, podľa ktorej pobaltský štát „bude v praxi uplatňovať zásadu voľného tranzitu tovaru, vrátane energie, medzi Kaliningradskou oblasťou a zvyškom ruského územia“.

„Potvrdzujeme, že tranzit bude voľný a že tovar v tomto tranzite nebude podliehať zbytočným zdržaniam alebo obmedzeniam a bude oslobodený od ciel a tranzitných poplatkov alebo iných poplatkov súvisiacich s tranzitom,“ citoval ďalej Alichanov zo spoločného vyhlásenia.

Zdroj: zerohedge.com. ac24.cz

By Archa21