Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko prekonal ochorenie koronavírusovým variantom omikron s ľahkých priebehom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra BelTA. Variant omikron v Bielorusku detegovali prvýkrát pred tromi týždňami, dodal web Belsat.eu.

Lukašenko povedal, že koronavírusom sa nakazil už druhýkrát, pričom to, že vôbec mal covid, zistil až na konci ochorenia, keď mu robili „nejaký test“. Prvý raz mal v júli 2020 asymptomatický priebeh covidu. Vtedy covid podľa vlastných slov prechodil.

Na stretnutí s predsedom vlády ruskej Tuvianskej republiky Vladislavom Chovalygom Lukašenko v tejto súvislosti ocenil prístup Ruska, ktoré kladie dôraz na ambulantnú liečbu covidu.

Dodal, že týmto „novým vírusom ľudia až tak veľmi nechorejú“, i keď uznal, že seniori, ľudia s kardiovasku­lárnymi ochoreniami, cukrovkou, onkologickými chorobami či astmou sú ním ohrození. „Samozrejme, treba sa o seba starať. No nemusíte sa príliš obávať. Treba jednoducho žiť,“ vyhlásil Lukašenko.

V Bielorusku nezaviedli karanténu, ani nosenie rúšok, či dodržiavanie odstupu.

Vlani v októbri sa nosenie rúšok stalo dokonca politickou témou, keď komunita na internete zorganizovala flashmob „Daj si rúško, ak si proti Lukašenkovi“ a vyzvala Bielorusov, aby dodržiavali nosenie rúšok a dali sa zaočkovať.

Krátko nato Lukašenko zrušil nariadenie o povinnom prekrytí dýchacích ciest na verejných miestach. Ako dôvod uviedol, že je „proti násiliu voči ľuďom“.

Epidemická situácia v Bielorusku je podľa neho pod kontrolou a správy o zvýšení počtu nakazených a o úmrtnosti považuje za falošné.

By Archa21