Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval v nedeľu 27. marca pred verbálnou „eskaláciou“ situácie s Moskvou po vyjadreniach prezidenta USA Joea Bidena, ktorý ruského lídra Vladimira Putina v súvislosti s vojnou na Ukrajine nazval „mäsiarom“.

Macron pre stanicu France 3 podotkol, že svoju úlohu vidí v „dosiahnutí najprv prímeria a potom úplného stiahnutia ruských vojakov diplomatickými prostriedkami„. „Ak to chceme dosiahnuť, nemôžeme eskalovať ani slovami, ani činmi,“ upozornil.

Paríž si udržal diplomatické kanály s Moskvou otvorené. Tento postoj Francúzska čelil kritike zo strany niektorých lídrov i komentátorov, Macron ho však bránil ako rozhodujúci v záujme obmedzenia škôd plynúcich z konfliktu. 

Biden počas návštevy Poľska nazval Putina „mäsiarom“, ktorý „nemôže zostať pri moci“. Biely dom neskôr poprel, že by sa snažil o „zmenu režimu“ v Moskve, zatiaľ čo Kremeľ uviedol, že Bidenove vyjadrenia by mohli poškodiť bilaterálne vzťahy.

Francúzsky prezident v nedeľu tiež uviedol, že v pondelok alebo v utorok bude telefonovať s Putinom a diskutovať o návrhu Francúzska, Grécka a Turecka na evakuáciu Ukrajincov z obliehaného prístavu Mariupol.

 „S ukrajinskými úradmi v meste Mariupol hľadáme spôsob, ako zorganizovať evakuáciu všetkých, ktorí chcú utiecť,“ dodal. 

TASR

By Archa21