Televízia France 24 zverejnila v rámci volebného štúdia prieskum, ktorý odhalil, že až 91 % Francúzov, ktorý chceli dať svoj hlas Emmanueovi Macronovi tak urobili preto, aby zablokovali kandidátku extrémnej pravice Marine Le Pen. Macron sa tak stal jediným prezidentom Francúzska, ktorý bol za posledných 20 rokov znovu zvolený do úradu.

Macron počas svojho víťazného príhovoru hovoril o silnejšej krajine, ale aj Európe a na pódium pod Eiffelovou vežou dokráčal so zástupom detí na Beethovenovu 9. symfóniu, ktorej štvrtá časť sa stala hymnou Európskej únie. Okrem vďaky predstavil Macron v prejave aj krátku víziu budúce Francúzsko. „Rozhodli ste sa pre humanistický projekt, pre Európu, pre Francúzsko. Pre ekologické Francúzsko,“ zmienil Macron svoju túžbu pokračovať aj napriek komplikáciam v zelenej politike. Za ekologické zdroje on sám považuje aj jadrovú energiu.

Emmanuel Macron získal niečo málo vyše 58 % hlasov, zatiaľ čo Le Pen získala čosi nad 41 %, čo v príhovore sama predstavila, ako víťazstvo krajnej pravice. Zároveň poznamenala, že skutočný boj sa udeje už v júni tohto roku, keď budú Francúzi voliť zástupcov do parlamentu. Le Pen ďalej uviedla, že bola jedinou skutočnou opozíciou a počas kampane Macrona opakovane nazývala hrozbou pre Francúzsko. 

Nedeľňajšie prezidentské voľby charakterizoval vysoký počet nevoličov. Účasť vo voľbách bola asi 72 percent, teda nižšia ako pred piatimi rokmi.

„Zvládli sme to. Premenili sme Európsku úniu na giganta, ktorý sa dokáže udržať vo svete gigantov, akými sú Čína a Spojené štáty,“ povedal Macron.

„Európska suverenita“ je Macronov výraz pre existenciu obra vo svete obrov. Strategická suverenita znamená nebyť závislý od Ruska, pokiaľ ide o energiu, od USA, pokiaľ ide o bezpečnosť, a od Číny, pokiaľ ide o firemné zisky. Znamená to mať dostatočne robustnú európsku zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Taktiež to znamená nespoliehať sa úplne na iných, pokiaľ ide o mikročipy, umelú inteligenciu a digitálne platformy. Je to skrátka vec, ktorá je veľmi vzdialená tomu, kde sa Európa nachádza dnes.

Francúzsky prezident vie, že potrebuje Nemecko. Jeho prvá oficiálna návšteva po inaugurácii 14. mája povedie do Berlína. Európu má opäť viesť francúzsko-nemecký „pár“. V nemeckom kancelárovi Olafovi Scholzovi iste nájde ochotnejšieho partnera, než akou kedy bola Angela Merkelová. Scholz už urobil z posilňovania Európskej únie ústredný bod svojho programu.

Zdroj: cnn.iprima.cz

By Archa21