Maďarsko počíta s tým, že sa dohodne s Moskvou na zväčšení dodávok ruského zemného plynu. Pri rokovaní s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v moskovskom Kremli to povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

„Vzhľadom na to, že celá Európa teraz prežíva energetickú, presnejšie povedané plynovú krízu, bolo veľmi dôležité, že sme uzavreli dlhodobé kontrakty. Ďakujeme za to, že sme ich podpísali. Pri dnešnom stretnutí by som chcel dosiahnuť zvýšenie objemu dodávok,“ povedal Orbán.

Plyn nakupujú lacnejšie

Maďarsko vďaka minuloročnému kontraktu, platnému do roku 2036, kupuje teraz ruský plyn „päťkrát lacnejšie, než je trhová cena v Európe“, upozornil Putin. Ruský prezident ocenil prínos Orbánovej vlády pre rozvoj rusko-maďarských vzťahov a uviedol, že Moskva dúfa v pokračovanie tejto spolupráce.

Putin dúfa v dobrú spoluprácu aj po voľbách

NATO, ktorého je Maďarsko členom, aj Spojené štáty na prelome roku odmietli ako neprijateľné ruské požiadavky na veto ukrajinského členstva v Severoatlantickej aliancii a na to, ako členské krajiny aliancie rozmiestnia svoje jednotky na území východných štátov bloku.

„Obvykle v prípadoch, keď našich partnerov čakajú voľby, hovoríme, že budeme spolupracovať s akýmkoľvek zvoleným vedením. Ale mal by som povedať, že podľa výsledkov vašej práce na ruskom smere sa veľa urobilo v záujme maďarského ľudu a v záujme Ruska. Dúfam, že taká vzájomná spolupráca bude pokračovať,“ povedal Putin.

Orbána v apríli čakajú parlamentné voľby, v ktorých sa stretne so zjednotenou opozíciou.

Zdroj

By Archa21