Na prípad francúzskeho chlapca, ktorý oslepol po očkovaní upozornil český web CNN Prima News. Otázkou v prípade 13-ročného chlapca z Paríža, ktorý päť dní po podaní prvej dávky vakcíny prišiel o 90% zraku je, kto má vlastne niesť zodpovednosť za takéto vážne zdravotné následky a kto má chlapca odškodniť. Spoločnosť Pfizer, ktorá vakcínu vyrobila, zodpovednosť niesť odmieta.

Video:

Prípad má na starosti právnik rodiny Éric Lanzarone. Ten kauzu zverejnil vo francúzskych médiách po tom, ako ho rodina chlapca oslovila so žiadosťou o zastupovanie.

Dieťa osleplo z 90 percent päť dní po podaní prvej dávky. My sme sa ako ich zástupcovia obrátili na výrobcu, ktorým je v tomto prípade firma Pfizer,“ informoval Lanzarone. No spoločnosť sa na takéto prípady dôkladne pripravila.

Na oficiálnej webovej stránke Európskej komisie našiel klauzulu, „ktorá v skutočnosti zbavuje spoločnosť Pfizer akejkoľvek zodpovednosti v prípade výskytu potenciálnych vedľajších účinkov,“ informuje portál detv.us.

A nielen vo Francúzsku. Takúto podmienku si uložila spoločnosť Pfizer vo všetkých členských štátoch EÚ. „Bez tejto klauzuly by zmluvu s Francúzskom a ostatnými členskými štátmi absolútne nepodpísala,“ informuje Lanzarone.

Napriek tomu sa právnik obrátil so žalobou aj na farmaceutickú spoločnosť Pfizer. Tá od prípadu dáva, samozrejme, ruky preč.

Nekomentujeme doložky obsiahnuté v našich zmluvách podpísaných so štátmi alebo Európskou komisiou. Spoločnosť Pfizer dodržala svoje zmluvné záväzky tým, že dodala objednané množstvo podľa definovaného harmonogramu a zabezpečila dostupnosť bezpečnej a účinnej vakcíny na boj s pandémiou COVID-19,“ reagoval Pfizer.

Takáto zmluva sa však nepozdáva ani českým europoslancom.

Komisia bola vyzvaná trikrát, aby zverejnila všetky zmluvy týkajúce sa tak prípravy vakcín, ako aj zmlúv o dodávkach, vrátane prípadných sankcií. Toto komisia nikdy neurobila. Časť nakoniec zverejnila s tým, že tam sú začiernené údaje,“ povedal pre CNN Prima News europoslanec Ivan David.

Ku kritike uzatvorených zmlúv sa pridal aj ďalší europoslanec.

„Samotné nahliadnutie do zmlúv bolo sprevádzané mnohými otáznikmi. Zmluvy z veľkej časti boli začiernené. To je tiež dôvod, prečo som od toho nakoniec upustil, pretože z toho, čo bolo možné vidieť, sa nedali niektoré detaily zistiť,“ zdôraznil europoslanec Jiří Pospíšil. Podľa jeho názoru by ale zodpovednosť za zdravotné následky očkovania mali prevziať z časti jednotlivé členské štáty EÚ, ale aj výrobca vakcíny. Pretože ak ich preberie len štát, odškodné de facto zaplatia opäť len občania.

„Osobne by som žaloval oboch – štát aj výrobcu. Sú to dve rôzne žaloby podľa rôzneho práva,“ potvrdil Pospíšil.

Podobne chce postupovať aj francúzsky právnik. Zdôraznil, že chlapec sa okrem straty zraku musí popasovať aj s inými problémami. Dom, v ktorom býva, nie je prispôsobený novým pomerom, a teenager navyše teraz nemôže chodiť do školy. Obracia sa teda aj na Národný úrad pre odškodnenie zdravotných nehôd (Oniam), ktorý je oficiálnym francúzskym orgánom, zaoberajúcim sa odškodňovaním ľudí po medicínskych chybách. Právnik si myslí, že toto by mohla byť rýchlejšia a jednoduchšia cesta k odškodneniu, nie však definitívna.

Oniam má podľa jeho slov totiž rozpočet len na úrovni ​​okolo „15 miliónov eur“, pričom po zohľadnení škôd, ktoré chlapec vakcináciou utrpel, odhaduje advokát jeho nárok na odškodné na „šesť až sedem miliónov eur.“ Bola by to potom takmer polovica rozpočtu úradu len pre tento jeden prípad, dodal Éric Lanzarone na záver.

Zdroj: CNN Prima News

By Archa21