Generálny prokurátor Maroš Žilinka rozhodol, že z rozhodovania v trestnej veci proti poslancovi Národnej rady Robertovi Ficovi je vylúčený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Zdôvodňuje to pochybnosťami o jeho nezaujatosti.

Lipšic je totiž podľa uznesenia o obvinení bývalého viacnásobného premiéra a lídra strany Smer Roberta Fica, bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, poškodeným. Aj o ňom mali policajní funkcionári či vedenie Finančnej správy získavať rôzne informácie.

Žilinka neodníme vec Úradu špeciálnej prokuratúry. O to žiadal obhajca Fica s Kaliňákom David Lindtner, ktorý sa snažil spochybniť práve špeciálnu prokuratúru. Nielen pre Lipšica. Poškodeným je aj prokurátor tohto úradu Vasiľ Špirko, ktorého sa mala táto organizovaná skupina spolu s advokátom Marekom Parom snažiť profesionálne zničiť.

O väzbe pre Roberta Kaliňáka a Mareka Paru bude špecializovaný trestný súd rozhodovať už v piatok od 15.00 h.

Už vo štvrtok dostal Žilinka na stôl návrh na inicovanie žiadosti o vydanie poslanca Fica na väzobné trestné stíhanie. „Generálny prokurátor poveril prokurátora povereného výkonom funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora, aby konal v mene generálneho prokurátora Slovenskej republiky pri výkone jeho pôsobnosti žiadať Národnú radu Slovenskej republiky o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady do väzby,“ píše sa v tlačovom vyhlásení.

To znamená, že o vydanie Fica bude zákonodarný zbor žiadať Ladislav Masár,ktorý je zástupcom špeciálneho prokurátora. Je teda veľmi pravdepodobné, už na najbližšej schôdzi budú poslanci riešiť žiadosť o vydanie Fica do väzby.

Žilinka na záver „dôrazne apeluje“ na politikov a médiá, aby boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu „zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny“.

Zdroj

By Archa21