Požiadavka Masarykovej univerzity v Brne na očkovanie, test alebo prekonanie Covidu pre účasť na prezenčnej výučbe počas koronakrízy, bola nezákonná. Rozhodol o tom Krajský súd v Brne.

Na súde uspel študent medicíny, ktorému vadilo, že sa musí podrobovať testom na Covid, na rozdiel od očkovaných, ktorí nič také robiť nemuseli, hoci nemuseli byť bezinfekční. Vo vyjadrení to uviedla advokátka Zuzana Candigliota.

Univerzita od konca novembra do Vianoc minulého roka podmieňovala účasť na prezenčnej výučbe takzvaným systémom ONT, teda očkovaním, prekonaním choroby alebo testom s negatívnym výsledkom.

„Krajský súd žalobcovi vyhovel a vyniesol rozsudok, ktorým vyhlásil zásah univerzity za nezákonný,“ uviedla hovorkyňa súdu Klára Belkovová.

Žalobu podal študent medicíny, na súd sa obrátili aj ďalší traja študenti, ktorí čakajú na rozhodnutie. „Podľa týchto študentov univerzita nemala na zavedenie systému zákonné oprávnenie, ale tiež znevýhodňovala neočkovaných študentov a vytvárala nátlak na očkovanie tým, že sa neočkovaní museli pravidelne testovať, a to v drvivej väčšine na vlastné náklady,“ uviedla Candigliota.

Pokiaľ sa študenti očkovaniu nepodrobili, nemohli sa zúčastniť prezenčnej výučby a museli sa vzdelávať dištančne, avšak dištančná výučba nebola zaistená.

„Žaloby sme nepodávali len preto, že sme sa domnievali, že univerzita koná protiprávne, a na základe toho znevýhodňuje určitú skupinu študentov, ale aj preto, že sme chceli ukázať ostatným, že je dôležité sa nebáť a postaviť sa autorite, ktorou je v tomto prípade univerzita,“ uviedol študent medicíny, ktorý chce zostať v anonymite.

Hovorca univerzity Radim Sajbot povedal, že univerzita počká na písomné vyhotovenie a doručenie rozsudku.

„V tejto chvíli musíme počkať na písomné doručenie rozsudku, ktorého kompletné znenie si následne naši právni zástupcovia preštudujú, a až potom sa budeme môcť vyjadriť, aký bude ďalší postup univerzity v tejto veci,“ uviedol Sajbot.

Zdroj: www.idnes.cz

By Archa21