„Tento návrh dnes Igor Matovič (OĽaNO) predložil na vládu a my sme tento návrh vetovali,“ uviedol Richard Sulík (SaS) s tým, že je pripravený baviť sa o zvýšení niektorých daní iba v prípade, ak iné dane klesnú. Argumentom liberálov bolo aj to, že všetky nové dane v konečnom dôsledku zaplatia samotní spotrebitelia vo vyšších cenách, nie „nejakí bohatí kapitalisti”.

Na to poukazujú aj ekonómovia a firmy, ktorých sa daň mala dotknúť. „Je to daň nie pre výrobcu, ale pre spotrebiteľa. Výrobcovia, keďže sú platitelia spotrebnej dane pre štát, zareagujú tak, že túto daň musia zakomponovať do predajnej ceny,” hovorí Ján Király, prezident Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku.

Matovič vyčíslil, že tvrdý alkohol by v praxi zdražel približne o 1,09 eura za fľašu v supermarkete.

„Samotné zvyšovanie akýchkoľvek daní v časoch neistoty a pravdepodobného ohrozenia rastu a stability ekonomiky je riskantné.

Maďarsko špeciálnu daň zaviedlo

Začiatkom tohto týždňa naši južní susedia ohlásili, že štát si bude brať 10 percent výnosov vybraných firiem, ktoré podnikajú na jeho území. Kabinet premiéra Viktora Orbána si od tohto odvodu sľubuje príjmy vo výške 800 miliárd forintov (2,03 miliardy e­ur).

Mimoriadna daň zo zisku bánk v tomto roku bude predstavovať 10 % z čistých výnosov v minulom roku a v roku 2023 sa zníži na 8 %. Vláda okrem toho zavedie transakčný poplatok za obchodovanie s cennými papiermi. Ako základ sa bude brať hodnota obchodovaných cenných papierov. Výška transakčného poplatku bude predstavovať 0,3 %, pričom maximálne môže dosiahnuť 10-tisíc forintov za jeden obchod. Mimoriadna daň pre ropné firmy vo výške 25 % sa bude vypočítavať na základe cenového rozdielu medzi lacnou ruskou ropou a cenami na svetových trhoch.

Letecké spoločnosti musia tiež zaplatiť daň za každého cestujúceho prepraveného z Maďarska vo výške 3 900 forintov. Pre niektoré cieľové krajiny to bude až 9 750 forintov na cestujúceho.

Zdroj: TASR, Pravda

By Archa21