Minister financií Igor Matovič v reakcii na veto prezidentky uviedol, že jej rozhodnutie očakával. Prezidentku označil za progresívnu liberálku a seba za prorodinného konzervatívca. „Chvíle, ktoré sme zažívali posledných 12 dní, sú zlomové v situáciách, keď potrebujeme vidieť, kto za koho kope,“ povedal Matovič.

Podľa šéfa financií prezidentka súdila dve strany – záujem detí a ich rodičov a záujem protirodinnej koalície. „Pani prezidentka dala obrovský priestor opačnej strane, mne nedala ani jednu jedinú minútu. Odoprela právo na obhajobu rodinám s deťmi,“ povedal Matovič. Podľa jeho slov bol Prezidentský palác plný ľudí, ktorí bojovali proti pomoci rodinám. Stretnutie s prorodinnými združeniami bolo podľa Matoviča iba naoko.

 „Vyjadrenie pani prezidentky rešpektujem, potrebujem sa oboznámiť s detailmi jej rozhodnutia a na základe toho zvolím postup,“ uviedol premiér Heger.

Strana SaS rozhodnutie prezidentky rešpektuje. „Považujeme za správne, že poslanci koalície dostanú ďalšiu šancu, aby sa nepodieľali na rozvrate verejných financií a tiež aby nerokovali s fašistami,“ uviedol hovorca Ondrej Šprlák. Liberáli deklarovali, že v parlamente budú hlasovať proti prelomeniu veta hlavy štátu.

Opozičný Smer opätovne nepodporí protiinflačný balík z dielne ministra financií Igora Matoviča, ktorý prezidentka Zuzana Čaputová vrátila do parlamentu. Zákon, ktorý má rodinám kompenzovať zdražovanie, považuje strana za výsmech ľuďom.

„Náš postoj je jasný. Zákon Igora Matoviča nemôžeme opätovne podporiť, lebo je výsmechom ľuďom. A opätovne budeme navrhovať, aby vláda zaviedla osobitnú bankovú daň, ktorá môže ročne priniesť do rozpočtu až 300 miliónov eur a tie sa môžu okamžite použiť na akýkoľvek kompenzačný program pre ľudí,“ skonštatoval Fico.

Zdroj: TK, Pravda

By Archa21