Vlády pod vedením šéfa Smeru-SD Roberta Fica rozkradli za 12 rokov miliardy eur, vytvorili megastroj korupcie, vydali vedenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) do rúk mafie, vyhlásil vicepremiér a líder OĽANO Igor Matovič počas diskusie v Národnej rade k pokusu o odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie. V piatok mimoriadnu schôdzu prerušili, bude pokračovať v utorok.

Ficovi odkázal, že urobí všetko pre to, aby sa nevrátil k moci. Opýtal sa ho tiež, či sa nehanbí moralizovať a ukazovať prstom na statočných vyšetrovateľov NAKA. Smer zvolal schôdzu na odvolávanie Mikulca, pretože si myslí, že mal ovplyvňovať vyšetrovateľov NAKA. Matovič si zastal týchto vyšetrovateľov.

Kritizoval Fica, že ich považuje za zločincov. Myslí si, že Fico chce svojím konaním odkázať desiatkam ľudí, ktorí sú vyšetrovaní zo zločinov, že sa vráti a postará sa o nich. „Urobíme všetko preto, aby sa mafia k moci viac nevrátila,“ skonštatoval a odporučil bývalým funkcionárom z čias Ficových vlád, aby začali svedčiť.

Mikulec je ako moja dvojička

Na podporu ministra vnútra Romana Mikulca pri jeho odvolávaní v parlamente vystúpila šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS).

Povedala, že ho v boji s korupciou vníma ako svoju dvojičku. Podľa nej robí kroky potrebné a účinné v zápase s korupciou, a preto je teraz odvolávaný v parlamente.

Kolíková zdôraznila, že ak sú nejaké dôkazy spochybňované obhajobou, je na to súd, aby o nich rozhodol. Doplnila, že súd je nezávislý a nestranný orgán a jeho rozhodnutia musia rešpektovať aj orgány činné v trestnom konaní. Podľa ministerky spravodlivosti je kľúčové, aby polícia konala účinne a efektívne.

Šéfka rezortu spravodlivosti ocenila, že policajti majú voľné ruky a ministra Mikulca považuje za prvého šéfa rezortu vnútra, u ktorého nie sú pochybnosti, že by zasahoval do vyšetrovania.

Pred poslancami Kolíková vyhlásila, že neexistuje žiaden policajt, ktorý by naznačil, že Mikulec prekračuje svoje kompetencie. Dodala, že polícia má možnosti, aby sa vyšetrovali všetky korupčné kauzy.

Zdroj

By Archa21