Za vyššie učiteľské platy chcú ísť do ulíc nielen pedagógovia, ale aj ministri. Branislav Gröhling pred ministerstvo financií, Igor Matovič pred ministerstvo školstva.

Od 1. júla by mali učitelia dostať plat vyšší o tri percentá. To sa zdá málo nielen odborárom, ale aj samotnému ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS). Kým on hovorí, že peniaze by štát mal nájsť, odborári upozorňujú, že problém komplikujú politické spory.

„Neriešime čas detí, ktorý trávia v školách. Zvyšovanie platov učiteľov je teraz na úrovni troch percent, ale požiadavka zo všetkých strán je najmenej desať percent,“ povedal Gröhling v stredu po rokovaní vlády, keď sa koaliční partneri nedohodli na celom protiinflačnom balíčku.

Oficiálny návrh hovorí, že pol miliardy by malo ísť na voľnočasové aktivity detí, Gröhling však žiada, aby sa investovalo do školstva. Do platov, rekonštrukcie a modernizácie škôl. „Keď budeme mať hlavný čas detí vyriešený, môžeme sa venovať voľnočasovým poukazom,“ zdôraznil minister.

„Názor pána ministra poznám už viac ako pol roka. Povedali sme, že pôjdeme do protestov a nepodpísali sme kolektívnu zmluvu. Protest, resp. štrajk sme odložili kvôli udalostiam na Ukrajine. Orgány zväzu rozhodli, že 15. júna budeme mať protest v Bratislave,“ vysvetlil šéf Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

„Ak budú odborári protestovať, tak pôjdem vpredu s nimi a pôjdeme pred ministerstvo financií,“ vyhlásil Gröhling. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) mu neskôr odkázal, že aj on pôjde štrajkovať s odborármi. „Navrhnem im, aby sme potiahli pred ministerstvo školstva,“ dodal líder mandátovo najsilnejšieho hnutia.

Matovič tvrdí, že mesiace navrhuje SaS zdroje, ktoré by pokryli vyššie platy učiteľov. „Opakovane tieto zdroje odmietajú s ich čarovnou formulkou – zvyšovanie daní je pre nás červená čiara. Myslíme si, že zo zdanenia bohatých firiem môžeme zobrať peniaze a od nasledujúceho dňa od prijatia zákona zvýšiť platy učiteľom,“ oponuje šéf rezortu financií.

Zopakoval, že Gröhling dosiaľ nevytiahol na rokovaní koaličnej rady otázku zvyšovania platov. „Ak chce niektorý minister riešiť vážnu otázku, otvára ju na koaličnej rade alebo na rokovaní vlády. Ani jeden jediný raz dnešný minister školstva otázku zvyšovania platov učiteľov neotvoril. O tom svedčí jeho skutočný záujem riešiť problém,“ myslí si Matovič.

Ondek sa zhoduje s ministrom školstva aj v tom, že peniaze treba nielen na platy, ale vôbec na chod škôl. „Idú hore energie, inflácia a kúpna sila klesá,“ vyratúva odborár.

Pripomína, že by sa malo konať ešte rozporové konanie k pripomienkam k nariadeniu o zvýšení platov zamestnancov v školstve o tri percentá. To by malo platiť od 1. júla. „Naša pripomienka je jasná, zvýšenie o desať percent. Podporilo nás aj ministerstvo školstva. S ministrom máme rovnaký názor, že treba rapídne posilniť školstvo,“ hovorí Ondek.

Zdroj: Pravda

By Archa21