Po rokoch vývoja Rusko zaradilo do svojho vojenského arzenálu balistickú raketu RS-28 SARMAT, ktorá váži úctyhodných 208 ton, z toho 10 ton môže byť 10 až 15 samostatne navádzaných rakiet s nukleárnymi hlavicami o sile 750 kt. Bomba, ktorá vybuchla nad Hirošimou mala silu okolo 13 kt. – teplota v epicentre výbuchu dosahovala 3.900 C a tlaková vlna 1005 km/hod.

Jedna takáto raketa Sarmat dokáže premeniť na popol krajinu veľkú ako Francúzsko alebo Texas (14x väčší ako Slovensko). Dolet má okolo 18.000 km. Vzdialenosť medzi Moskvou a Washingtonom je 7.800 km. Dosahuje rýchlosť Mach 20 (24.500 km/ hod). Raketa je dlhá 35,5 m s priemerom 3 m. Počas letu vie meniť výšku a smer, čo znamená, že vie preniknúť cez akýkoľvek obranný systém. Čiže na zasiahnutie východného pobrežia USA jej stačí cca 20 min.

Európsky minister zahraničných vecí Borrell sa vyjadril, že konflikt na Ukrajine sa má vyriešiť vojensky. Čítate dobre, vojensky, nie diplomaticky. Čiže Borrell chce poraziť krajinu, ktorá má vo svojom arzenáli takéto balistické rakety? Je to vlastne zámer USA, ktoré chcú zraziť Rusko na kolená. No treba si uvedomiť, že skôr ako kľaknú, tie Sarmaty vypustia.

Mimochodom, Putin už nariadil aktivovať rakety s nukleárnymi hlavicami. A ak dokázal ako prvý zaútočiť na Ukrajinu, ktorá dovolila USA prevádzkovať na svojom území vojenské biologické laboratória a pripravovala sa na rozsiahli útok proti ruským obyvateľom v Donbaským republikám, prečo by nemohol použiť ako prvý tieto nukleárne medzikontinentálne rakety?

A my ideme provokovať veľkého ruského medveďa dodaním jednej S-300, pár migov a niekoľko húfnic Zuzana? Kde skončila príčetnosť?

Viac o raketách Sarmat si môžete pozrieť: tu.

Miroslav Vetrík

Autor je historik, teológ, autor a organizátor Korunovačných slávností v Bratislave.

By Archa21