65 a dosť. Toto platí pre učiteľov podľa novely zákona z dielne ministerstva školstva. Zastropovanie veku pedagógov začalo platiť 1. januára. Riaditelia škôl s tým však majú problém. Adekvátnu náhradu si nájsť nedokážu. Mnohí učitelia v dôchodkovom veku odísť nechcú. Tvrdia, že prichádzajú o sociálny kontakt a zmysel života.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) verí, že učitelia sa dočkajú lepších platov. Tvrdí, že absolvoval stretnutia so zástupcami ministerstva financií a riešenie stojí na jednom podpise ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegirni hovorí o cirkuse. Učitelia sú podľa neho rukojemníci sporov SaS a Matoviča.

Minister školstva namieta spájanie platov učiteľov s výberom z mimoriadneho zdanenia príjmov z ruskej ropy alebo s výberom dane z alkoholu. Poznamenal, že štát už má dostatočný nadvýber v rámci inflácie a tieto financie by mali ísť do školstva. Zdôraznil, že platy pedagógom nemôže zvýšiť, pokiaľ výdavky nemá kryté v rozpočte. Navrhované zvýšenie o desať percent predstavuje 180 miliónov eur, pričom tieto peniaze podľa jeho slov musia dostať z ministerstva financií. Pripomenul, že na riešení situácie sa zhodli koaličné strany vo vládnom programe. Jeden človek si podľa neho povedal, že bude hrať divadlo, počká do protestu, a potom príde s riešením. „Bohužiaľ, minister financií chce mať nejaké divadlo,“ uviedol.

TA3

By Archa21