Olympijská dvojnásobná medailistka, plavkyňa 🇸🇰 Martina Moravcová, ktorá dlhodobo žije v 🇺🇸 Spojených štátoch, sa zapojila do debaty pod príspevkom splnomocnenca vlády pre šport Karola Kučeru. Ten sa rozhodol informovať na sociálnej sieti o novinkách, aké pravidlá budú odteraz platné na športoviskách.

„Mám otázku: kedy na Slovensku konečne prestane delenie aspoň detí, ak nie aj ľudí? Prichádza omikron a ten – zdá sa – váľa každého rovnako. Či je nezaočkovaný, zaočkovaný s boostrami či bez boostrov. Štatistika povie onedlho. Ale deti a mládež a najmä športovci s „včeličkami alebo aj bez včeličiek“ v žiadnej vlne neplnili nemocnice. Tak prečo to neustále obmedzovanie športovania a delenie sa?“ opýtala sa legendárna plavkyňa, ktorá drží množstvo slovenských rekordov.

Kučera (OĽaNO) ju odbil v úvode s tým, že sa nedovolala na Úrad verejného zdravotníctva alebo na Ministerstvo zdravotníctva. „Ja ti odpoviem ľudsky, veľmi jednoducho, ako to vnímam ja: na otázku, kedy skončí delenie detí, ľudí, ak by som chcel byť rýchly, odpoviem, že keď skončí pandémia. A na otázku prečo, v závere, odpovedám opäť, lebo je pandémia. Ale opäť, ak sa dovoláš k odborníkom, vedcom a epidemiológom, oni ti dajú tisíc dôvodov,“ napísal Kučera.

Moravcová vyslovila prianie, aby aj na Slovensku mohli deti športovať tak ako v Amerike. „Prajem si, nech všetky deti, nech všetci môžeme športovať bez obmedzení. Aj bez pandémie aj počas pandémie, tak ako deti vo veľa krajinách sveta, kde je tiež pandémia. V USA sa nikto nedelí na OP, OTP či aké to režimové skratky. Šport je skrátka pre každého. A pokojne moju otázku posuň odborníkom,“ dodala na záver Moravcová.

Martina Moravcová je najlepšou plavkyňou v histórii Slovenska a jednou z najúspešnejších plavkýň sveta vo svojej ére. Spolu získala 67 medailí na vrcholových podujatiach – 2 z olympijských hier, 22 z majstrovstiev sveta a 44 z majstrovstiev Európy. Počas kariéry prekonala 3 svetové, 16 európskych a 207 slovenských národných rekordov. Vrcholom jej kariéry je zisk dvoch strieborných medailí na LOH v Sydney v roku 2000. Slovensko, resp. Česko-Slovensko reprezentovala na piatich olympiádach v rade – v Barcelone 1992, Atlante 1996, Sydney 2000, Aténach 2004 a v Pekingu 2008.

Marián Ďuriš

Zdroj

By Archa21