Slovo „okupácia“ nie je možné použiť vo vzťahu k špeciálnej vojenskej operácii na demilitarizáciu Ukrajiny, povedal novinárom Dmitrij Peskov, tlačový hovorca prezidenta Ruskej federácie. Zdôraznil, že trvanie ruskej operácie bude určovať Putin a bude závisieť od jej účinnosti. Cieľom je neutralizovať vojenský potenciál Kyjeva. „Vojenský potenciál v poslednej dobe značne vzrástol, a to aj vďaka čulej aktivite cudzích krajín,“ odpovedal Peskov na otázku novinárov, či demilitarizácia Ukrajiny znamená likvidáciu a zničenie jej armády. Špeciálna operácia je diktovaná národnými záujmami a obavami o budúcnosť, žiadne iné ciele nesledujeme.

Ukrajina prerušila diplomatické styky s Ruskom

Ruské ministerstvo obrany zdôrazňuje, že ruské ozbrojené sily neútočia na mestá Ukrajiny, neohrozujú civilné obyvateľstvo. Podľa rezortu je veľmi presnými zásahmi vyraďovaná z prevádzky vojenská infraštruktúra, objekty protivzdušnej obrany, vojenské letiská a letectvo Ozbrojených síl Ukrajiny.

„Systémy protivzdušnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny sú potlačené, vojenská infraštruktúra leteckých základní Ozbrojených síl Ukrajiny bola vyradená z prevádzky,“ uvádza ruský rezort obrany. Vojenskí pohraničníci Ukrajiny nekladú odpor ruským jednotkám.

Ruské letectvo presnými raketovými údermi zlikvidovalo muničné sklady, vojenské letectvo, zariadenia protivzdušnej obrany a veliteľské a riadiace centrá ozbrojených sil Ukrajiny. Na severovýchode Ukrajiny je do 18. mája vyhlásená bezletová zóna.

Ukrajinská vláda vyhlásila vojnový stav, stanné právo a bezletovú zónu. Ukrajinský generálny štáb informoval o raketových útokoch na letiská v Boryspil, Ozernyj, Kulbakin (Mykolajiv), Čugujev, Kramatorsk, Čornobajevka (Cherson). Zasiahnutá mala byť aj námorná základňa v Odese a Očkove. Rovnako aj vojenské ciele v Ľvove a ďalších mestách.

DĽR a LĽR informujú, že zahájili operáciu k oslobodeniu dočasne okupovaného územia a na Donbasse prebiehajú silné boje. Zostrelené boli už min. dve ukrajinské stíhačky. Z Kyjeva utekajú vládni predstavitelia. Čínska ambasáda na Ukrajine doporučila svojim občanom, aby na výrazné časti svojich automobilov pripevnili obrázok čínskej vlajky.

Zdroj

By Archa21