Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin vo štvrtok oznámil, že zastavujú dodávky raketových motorov pre Spojené štáty. Ide o reakciu na sankcie, ktoré na Západ uvalil na Rusko.

Rusko zastavilo dodávky raketových motorov Energomash do USA. Spolupráca v tejto oblasti prebieha už od polovice deväťdesiatych rokov. 

„Plánovali sme dodať ďalších 12 motorov RD-181 a RDS-181M so zlepšenými výkonnostnými charakteristikami do roku 2024. V tejto situácii už nemôžeme do USA dodávať naše najlepšie raketové motory. Môžu lietať na čomkoľvek inom – na našich metlách, ale tieto dodávky zmrazujeme,“ povedal Dmitrij Rogozin, šéf agentúry Roskosmos.

Rusko zastaví aj údržbu motorov, ktoré už boli Američanom dodané. Spolupráca bude ukončená aj s nemeckým strediskom pre letectvo a vesmír. Organizácia svojvoľne vypla ruský ďalekohľad vesmírneho observatória, ktorý sa zaoberal štúdiom hviezdnej oblohy. Plánované spoločné vedecké experimenty na ruskom segmente ISS budú teraz prebiehať bez účasti Nemecka.

Ohrozený bol aj satelitný program britskej One Web. Správna rada spoločnosti avizovala pozastavenie všetkých plánovaných štartov jej satelitov z kozmodrómu Bajkonur. 

Roskosmos sa zameria na vytvorenie novej raketovej a vesmírnej technológie. Do tejto oblasti pôjdu ďalšie financie. Preto sa šéf Roskosmosu rozhodol znížiť svoj plat a plat vrcholových manažérov o 30%.

Zdroj

By Archa21