Ukrajinci ich za draho skupujú späť.

Ukrajinskí vojaci sú nútení platiť za zbrane či nepriestrelné vesty darované Spojenými štátmi americkými, pretože končia na čiernom trhu, uviedol to americký major.

Vojenský expert major Glenn Ignazio, ktorý nedávno navštívil Ukrajinu uviedol, že ukrajinská armáda a polícia kupujú výzbroj na čiernom trhu za prirážku, pretože ju kradnú. Major Ignazio povedal, že táto skutočnosť „ho skutočne znepokojuje“, a mala by podľa neho nastať od tohto nejaká vnútorná očista.

Skupujú to, čo dostali zadarmo

Major Ignazio uviedol, že len na výzbroj, nepriestrelné vesty a podobný materiál, zaslali Ukrajine 50-tisíc dolárov. „Každý deň, bol som tam 24 hodín sedem dní v týždni, sa ma každý pýtal – armáda, polícia, civili, či im môžeme tej nepriestrelnej výstroje poslať viac. Nanešťastie, dostala sa na čierny trh, kde si pred pár týždňami kúpila svoje vlastné aj vojenská polícia.“

„A zaplatili za ňu podstatne viac. Za výbavu, o ktorej sa zistilo, že je darovaná Spojenými štátmi americkými, a mali by ju dostať zadarmo,“ pohoršoval sa major s tým, že ide o záležitosti, pri ktorých musí fungovať vnútorný poriadok, a ktoré ho skutočne znepokojujú. „Ako vidíme, väčšie zbraňové systémy sa darí dostať na správne miesta, no čím je menšie, tým ľahšie je to ukradnúť, a použiť na čiernom trhu.“

Tieto reakcie prišli po tom, ako šéf ukrajinského parlamentného výboru pre financie odhalil, že napriek darom Západu, sa na takúto formu podpory armády míňajú miliardy dolárov.

Zdroj: www.ta3.com

By Archa21