„Ruská vojenská operácia potrvá, pokiaľ nebudú dosiahnuté stanovené ciele,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin počas piatkového telefonického rozhovoru s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Lukašenko vyjadril ruskej strane podporu. Obaja prezidenti diskutovali aj o druhom kole rokovaní medzi predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny, ktoré sa konalo deň predtým v Bielorusku, a dohodli sa na udržiavaní kontaktov, uviedla agentúra AA.

Podľa údajov Kremľa k piatku ruské jednotky od začiatku špeciálnej operácie zaútočili na 1812 ukrajinských vojenských cieľov, 62 lietadiel, 635 tankov a 67 vozidiel.

Rusko odsúdilo pokus o sabotáž v jadrovej elektrárni v Záporoží

Najväčšia atómová elektráreň v Európe, Záporožská jadrová elektráreň, bola pod paľbou. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov odsúdil vo videu podpálenie výcvikového komplexu zo strany ruských nacionalistov, ktorí spustili paľbu na vojakov strážiacich závod vo štvrtok večer.

„Ruský personál použil na potlačenie útoku ručné zbrane. Neboli použité žiadne ťažké zbrane z dôvodu potenciálneho nebezpečenstva pre elektráreň,“ povedal Konašenkov podľa agentúry AA.

Zelenskyj obvinil Rusko z jadrového terorizmu a snahy zopakovať Černobyľ. Ruská armáda odmietla informácie šírené od Zelenského režimu a zároveň potvrdila, že ruské jednotky prevzali dohľad nad elektrárňou.

Záporožská elektráreň je blízko ruských hraníc a tiež kúsok od Krymu. Ak by došlo k nejakej forme úniku radiácie, zasiahlo by to skôr Rusko ako zvyšok Európy, nehovoriac o ruských vojakoch v oblasti.

Putin zo zodpovednosti za túto provokáciu obvinil Ukrajinu.

Putin informoval o „provokácii organizovanej ukrajinskými radikálmi“ v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne, do ktorej sa zapojila aj sabotážna skupina. Kremeľ neskôr vo svojom vyhlásení poznamenal, že „pokusy presunúť zodpovednosť za tento incident na ruskú armádu sú súčasťou cynickej propagandistickej kampane“. 

Podľa Medzinárodnej agentúru pre atómovú energiu sa pri tom do vonkajšieho prostredia neuvoľnil žiadny rádioaktívny materiál a nedošlo ani k zvýšeniu úrovne rádioaktivity. Kremeľ poznamenal, že „prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne v normálnom režime zabezpečujú ruské jednotky v spolupráci s ukrajinskou bezpečnostnou zložkou a personálom“ elektrárne.

„Fyzická a jadrová bezpečnosť stanice je spoľahlivo chránená,“ uviedla tlačová služba Kremľa. Okrem toho dodala, že „ruské ozbrojené sily ovládajú aj jadrovú elektráreň v Černobyle“. Podľa Kremľa tak postupujú s cieľom „vylúčiť možnosť provokácií s katastrofálnymi následkami“, ku ktorým by sa mohli uchýliť ukrajinskí neonacisti alebo teroristi.

Zdroj

Zdroj

By Archa21