Hry XXIV. zimnej olympiády v čínskom Pekingu sa oficiálne začali 4. februára 2022 o 21.52 h miestneho času (14.52 h SELČ), predpísanou formulkou ich otvoril čínsky prezident Si Ťin-pching. „Vyhlasujem 24. zimné olympijské hry v Pekingu za otvorené,“ povedal. Olympijský oheň potom vzplanul o 22.16 h miestneho času (15.16 h SELČ). Slovensko priviedli ako 71. krajinu. Vlajkonosičmi Slovenska boli Marek Hrivík (ľadový hokej) a Katarína Šimoňáková (sane). Ako posledný tím nastupoval už tradične organizátor – Čína. 

Poľský prezident Andrzej Duda sa v piatok ako jediný z lídrov Európskej únie zúčastnil na otváracom ceremoniáli.

Duda má v nedeľu 6. februára naplánované stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ostatní lídri EÚ nasledovali Spojené štáty, Britániu, Austráliu a Kanadu či ďalšie krajiny a pridali k diplomatickému bojkotu tejto olympiády pre porušovanie ľudských práv v Číne. Športovcom však umožnili súťažiť.

Poľsko, ktoré v súčasnosti predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), má s Čínou dobré politické vzťahy a silné ekonomické väzby. „Náš postoj je taký, že chceme mať s Čínou tie najlepšie vzťahy, a podobný záujem vidíme aj na čínskej strane,“ povedal poradca Dudu pre zahraničnú politiku Jakub Kumoch.

By Archa21