Na Slovensko by mohlo prísť ďalších 900 vojakov členských štátov NATO, konkrétne z Česka, Nemecka, USA a Slovinska. Celkovo tak má v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny Aliancie v SR pôsobiť do 3000 vojakov.

Navýšenie mandátových počtov v utorok 12. apríla odsúhlasila vláda. Návrh musí ešte odobriť Národná rada SR.

„Spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl doplnia schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR a prispejú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ deklarovalo ministerstvo obrany v materiáli.

Počet českých vojakov sa má zvýšiť o 100. Z Nemecka by mohlo prísť o 500 príslušníkov viac, zo Spojených štátov o 200. Slovinsko by mohlo poslať o 100 vojakov viac.

„Každá jednotka, ktorá má prísť na Slovensko, je viazaná na nejaký druh techniky, o ktorý sme požiadali,“ vysvetlil minister obrany Jaroslav Naď. Počet nemeckých vojakov sa zvyšuje, aby sa mohli spoločne s Holandskom dlhodobo obsluhovať tri batérie systému Patriot. V prípade USA zvyšovanie taktiež súvisí so systémom Patriot.

Zbavili sme sa vlastnej ochrany nášho vzdušného priestoru, aby bol dôvod na príchod tisícov cudzích vojsk, napísala na sociálnej sieti Anna Belousovová.

„Tak to bolo pripravené. Proste finta! A teraz ich tu budeme mať naveky , ako tzv. ochrancov.

Pred kým a koho budú chrániť? To sa možno ukáže skôr, ako by sme mysleli.

Máme neschopnú, hlúpu vládu, ktorá sa nestará o potreby vlastných občanov.

Ľudia melú z posledného a bude ešte horšie.

No vládna chunta cíti sebaisto.

Veď keby niečo, majú tú po ruke cudzích žoldnierov, ktorí sa nebudú rozpakovať ísť aj proti nám.

N A T O ich tu potrebovali!“ skonštatovala.

Zdroje: TA3 TASR, FB Anna Belousovová

By Archa21