Podľa niektorých informácií sa ozbrojený konflikt na Ukrajine začne už budúci týždeň, pravdepodobne na Donbase. V tejto súvislosti sa začala rozsiahla evakuácia zahraničných diplomatov z Ukrajiny. Schyľuje sa k vojne?

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v piatok vyzval Američanov na Ukrajine, aby odišli, najneskôr do 48 hodín. Upozornil, že USA nebudú chrániť civilistov, ktorí krajinu neopustia.

Sullivan si myslí, že invázia by sa mohla začať ešte v čase konania zimných olympijských hier v Pekingu. Denník The Wall Steet Journal prišiel s konkrétnym dátumom a samozrejme zo situácie obvinil Rusko. Napísal, že „USA oznámili spojencom, že Rusko by mohlo zaútočiť“ v stredu (16. 2.).

Šéf NATO Jens Stoltenberg z leteckej základne v Rumunsku, kde USA rozmiestnili svojich vojakov, varoval pred „skutočným rizikom ozbrojeného konfliktu v Európe“ a sľúbil posilnenie východného krídla NATO. Obavy z vojny sú oprávnené, keďže diplomatické snahy o zmiernenie napätia ochabujú, vyhlásil.

Japonsko, Kanada, Nový Zéland, Južná Kórea, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Litva, Estónsko, Grécko, Macedónsko a iné štáty vyzývajú občanov, aby okamžite opustili Ukrajinu.

Izrael evakuuje príbuzných zamestnancov veľvyslanectva na Ukrajine

Izrael oznámil, že evakuuje rodiny zamestnancov z veľvyslanectva v Kyjeve, pričom ako dôvod uviedol momentálnu „situáciu“. Ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Izraelčanov, aby sa vyhli cestovaniu na Ukrajinu a tým, ktorí tam žijú, „aby nenavštevovali oblasti napätia“.

Spojené kráľovstvo odporúča občanom, aby opustili Ukrajinu

Spojené kráľovstvo odporučilo britským štátnym príslušníkom, aby opustili Ukrajinu hneď, kým sú dostupné komerčné prostriedky. Neodporúča taktiež cestovanie do krajiny.

Lotyšsko vyzýva svojich občanov, aby opustili Ukrajinu

Lotyšsko naliehalo na svojich občanov, aby opustili Ukrajinu, pričom vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí upozorňujú na „vážnu hrozbu pre bezpečnosť, ktorú Rusko predstavuje v blízkosti ukrajinských hraníc“.

Nórsko žiada občanov, aby sa zdržali cestovania

Nórsko odporučilo všetkým svojim občanom, aby opustili Ukrajinu a zdržali sa cestovania do blízkych oblastí Ruska a Bieloruska, ako dôvod uvádza napätú bezpečnostnú situáciu a nahromadenie armády v regióne.

USA presúvajú letku F-16 z Nemecka do Rumunska

Americká armáda oznámila, že presúva letku bojových lietadiel F-16 z Nemecka do Rumunska, aby „posilnila regionálnu bezpečnosť“. Bez toho, aby spresnili, o koľko F-16 ide, velenie amerických vzdušných síl v Európe potvrdilo, že lietadlá dorazili v piatok na rumunskú leteckú základňu Fetesti, menej ako 100 km od Čierneho mora, kde sa pripojili k talianskym bojovým lietadlám, ktoré sú tam už nasadené.

Nemecko posiela do Litvy samohybné húfnice

Šesť pokročilých delostreleckých systémov bude v pondelok vyslaných do Litvy na posilnenie práporu NATO pod vedením Nemecka v krajine, uviedlo ministerstvo obrany v Berlíne. Samohybné húfnice, známe ako PzH 2000, budú naložené na ťažké transportéry a prepravené do pobaltskej krajiny, uviedla ministerka obrany Christine Lambrechtová. Nemecko tiež posiela do Litvy približne 350 ďalších členov Bundeswehru a približne 100 vozidiel.

Zdroj

By Archa21