Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pred dnešným rokovaním vlády povedal, že ak Rusko stiahne svoje jednotky z Ukrajiny, Slovensko nebude uvažovať o tom, aby raketový systém S-300 slovenskej armády posielalo na Ukrajinu.

Systém protivzdušnej obrny S-300 má okrem Slovenska v rámci únie už len Grécko a Bulharsko. Minister Naď doplnil, že jeho údržbu je možné robiť len v Rusku alebo na Ukrajine.

„S Rusmi to principiálne robiť nebudeme, Ukrajina má svoje vlastné starosti. Nie je cesta ako modernizovať alebo udržiavať tento systém. Ak ho nebudeme udržiavať a vôbec nakupovať náhradné diely a muníciu, tak najneskôr do dvoch rokov bude ten systém nefunkčný,“ vysvetlil Naď.

„V momente, keď Rusko prestane porušovať medzinárodné právo a stiahne svoje agresívne jednotky z Ukrajiny, my nebudeme uvažovať nad tým, že by sme S-300 poslali na Ukrajinu,“ naznačil možný osud systému S-300 minister obrany.

Na margo vyhrážok zo strany Ruska Naď povedal, že „akékoľvek vyhrážky od vojnových štváčov z Moskvy jednoducho brať do úvahy nebudeme“.

Zdroj

By Archa21