NAKA mala v pondelok zadržať viacero osôb pôsobiacich na ministerstve obrany aj v Slovenskej informačnej službe, informuje denník Pravda. Osoby sú podozrivé zo špionáže pre Rusko. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) upozorňuje: „Toto je len začiatok, myslím, že sa nám celkom pekne otvorila štruktúra. A pôjdeme ďalej. Jasne a dôkladne.“

Informáciu o osobách, ktoré mali na Slovensku vykonávať špionáž v prospech Ruska, priniesol Denník N, na ich pôsobenie minulý týždeň upozornil aj samotný Naď.

Medzi zadržanými má byť vojenský plukovník, aj osoba blízka webu Hlavné správy, ktorý už štát zakázal. Podplácať ich mal ruský diplomat. Prokuratúra i polícia uviedli, že viac správ poskytnú v utorok na tlačovom brífingu.

Na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb, Slovenská republika v pondelok rozhodla o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Uvedené osoby musia opustiť územie Slovenskej republiky do 72 hodín.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky zároveň dôrazne vyzýva Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, aby jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, k čomu sa obe krajiny v minulosti zaviazali, a aby upustili od ďalších aktivít v rozpore s predmetným dohovorom, ďalšími ustanoveniami medzinárodného práva a diplomatickými zvyklosťami.

By Archa21