Európska únia v súčasnosti vyčlenila pol miliardy eur do fondu na vojenskú podporu Ukrajiny. 

Niektoré štáty EÚ však aj po ruskej anexii Krymu vyvážali do Ruska zbrane, vojenskú techniku ​​a náhradné diely. A to napriek zákazu vývozu zbraní, ktoré stanovila Rada Európskej únie. Dáta o exporte zmapovala pracovná skupina pre nešírenie a vývoj zbraní, ktorá pracuje pod radou. Analýzu zverejnil server Investigate Europe.

Štáty EÚ podľa zverejnených dát vyviezli do Ruska v rokoch 2015 až 2020 vojenský materiál za 346 miliónov eur. Do exportu sa zapojili hlavne Francúzsko a Nemecko. Na zozname štátov je ale aj Taliansko, Rakúsko, Bulharsko a Česká republika.

Prím hralo Francúzsko, ktoré v rokoch 2015 až 2020 schválilo export vojenského vybavenia za 152 miliónov eur. Do Ruska dorazili takto napríklad termokamery, protiletecké systémy, ale aj chemické či biologické prostriedky, vyplýva z analýzy.

Exportéri takto využili výnimku z embarga vzťahujúcu sa na kontrakty podpísané pred jeho vyhlásením. Podľa vyjadrenia francúzskeho ministerstva obrany Francúzska embargo striktne dodržalo. „Išlo o zvyškové dobehnutie zmlúv podpísaných v minulosti,“ uviedlo francúzske ministerstvo obrany. Z publikovaných dát je zrejmé, že najviac licencií na export vydalo Francúzsko v roku 2015, rok po anexii.

Rovnaký argument a výnimku využilo aj Nemecko, ktoré do Ruska exportovalo zbrane v hodnote takmer 122 miliónov eur. Do Ruska exportovalo vozidlá a pušky, ktoré ale označilo za zbrane „dvojakého použitia“, teda také, ktoré je možné použiť aj v civilnej forme a embargo sa tak na ne podľa nemeckých úradov nevzťahuje.

Česká republika exportovala do Ruska v sledovanom období vojenský materiál v hodnote 14 miliónov eur, jednalo sa predovšetkým o letecké motory, vybavenie lietadiel či drony.

Zdroj

By Archa21