Minister financií Igor Matovič na rokovanie vlády priniesol návrh na zvýšenie daní z liehu, hazardu a bohatých firiem. Koaličná SaS hovorí, že návrh ani nikomu neukázal, ale aj tak liberáli vyslovili veto.

„Výsledok je nulový,“ konštatuje predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. A to im Matovič ešte skraja týždňa sľuboval, že už od 1. júla pridá všetkým zamestnancom v školstve desať percent.

Ondek konštatuje, že mnohí učitelia musia mať dve práce. „Ale to bolo aj v minulosti. Ja týmto mladým ľuďom nezávidím, ale nie je tu politická vôľa,“ krčí plecami šéf odborárov.

„Mrzí ma, že učitelia a školstvo boli vzatí za rukojemníkov,“ povedal po rokovaní vlády, na ktorom SaS vetovala Matovičov návrh, minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

„Dnes sa stalo niečo, čo sa ešte vo svete nestalo,“ reagoval Matovič s tým, že Gröhlingovo veto sa zapíše do svetových dejín. „Ale ja budem vytrvalý, budem tento návrh predkladať na každé zasadnutie vlády, raz sa to veto SaS zlomiť musí,“ sľubuje opäť minister financií.

Ondek v tejto otázke nemení svoj postoj. „Trváme na tom, aby sa od 1. júla zvýšili platy všetkých zamestnancov v školstve o desať percent,“ upozorňuje s tým, že v školstve je zamestnaných vyše 150-tisíc ľudí. Pracujú v materských, základných, stredných i na vysokých školách, v neštátnych školách, ale aj v internátoch, školských jedálňach, školských kluboch detí, centrách voľného času, pedagogicko-psychologických poradniach, metodických centrách a pod.

Matovič priznáva, že by sa malo vybrať o 327 miliónov eur viac na daniach. Má to však svoje ale – hovorí, že tieto peniaze sa použijú na pomoc Ukrajine, na obranu, ale aj zvýšenie základného imania v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni či ministerstvo hospodárstva na projekt Valaliky. Takže nakoniec bude štátu chýbať vyše 1 600 miliónov eur.

„Tu vyššie platy nie sú,“ ukazoval minister financií svoju tabuľku výdavkov. Preto, ako zdôraznil, potrebuje na vyššie platy vyššie zdaniť alkohol, asi sedemdesiat firiem a hazard.

Zdroj: Pravda

By Archa21