Severoatlantická aliancia posilní na svojom východnom krídle obranu pred chemickými, biologickými a jadrovými hrozbami. Po summite členských krajín NATO v Bruseli to povedal jeho generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Na tlačovej konferencii po summite NATO uviedol, že veliteľ síl NATO v Európe, americký generál Tod Wolters, aktivoval chemické, biologické, rádiologické a jadrové obranné prvky NATO. Spojenci nasadzujú ďalšie prvky chemickej, biologickej a jadrovej ochrany na posilnenie našich existujúcich aj nových bojových skupín“.

Predstavitelia členských štátov Aliancie sa na summite dohodli, že budú pokračovať v podpore Ukrajiny, ktorá čelí invázii ruských vojsk. „Na Rusko budeme aj naďalej vyvíjať bezprecedentný tlak,“ povedal Stoltenberg. Členské krajiny vytvoria štyri nové bojové skupiny na východnom krídle Aliancie, teda v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku, dodal.

Do spojeneckých oblastí v okolí Ukrajiny vyšle NATO viac vojakov, protitankových systémov, dronov, námornej sily aj stíhačiek, avizoval šéf Aliancie. Čo sa týka hrozieb priamo na Ukrajine, NATO sa podľa Stoltenberga zaviazalo pomôcť Kyjevu s kybernetickou bezpečnosťou, ako aj s ochranou pred biologickými, chemickými a jadrovými hrozbami. Táto pomoc by mohla zahŕňať zariadenia pre detekciu hrozieb, ochranu a zdravotnícky materiál, ako aj výcvik krízového manažmentu a dekontaminácie. Aliancia zároveň vyzvala Čínu, aby využila svoj vplyv pri hľadaní mierového riešenia situácie na Ukrajine a nepomáhala Rusku.

Rozhodnutie Severoatlantickej aliancie vytvoriť bojovú skupinu NATO na Slovensku je vítané. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po príchode na štvrtkový mimoriadny summit NATO v Bruseli.

Použitie chemických zbraní ruskými vojskami na Ukrajine vyvolá „reakciu“ zo strany NATO, vyhlásil americký prezident Joe Biden bez uvedenia ďalších podrobností. Dodal, že najdôležitejšie je, aby Západ zostal jednotný v postupe proti ruskej invázii na Ukrajinu. Rusko by podľa jeho názoru malo byť vylúčené zo skupiny krajín G20. Ak s tým však nebudú súhlasiť ostatné členské krajiny, mala by mať naopak Ukrajina možnosť zúčastniť sa vrcholového stretnutia tejto skupiny, ktoré plánujú na jeseň na ostrove Bali. 

Nie vojne, nie zbrojeniu, nie nenávisti!

Táto vojna sa nedá vyhrať. Zastavme ju, lebo prehráme všetci, napísal na sociálnej sieti Eduard Chmelár.

Mesiac trvajúce boje na Ukrajine nepriniesli žiadne riešenie. Tvrdenia, ktorými nás kŕmia naše médiá, že Ukrajinci vyhrávajú, sú pravdepodobne bohapustou propagandou, a konflikt sa zo dňa na deň iba zhoršuje. V tejto chvíli sú mimoriadne dôležité slová, ktoré v uplynulých dňoch predniesli generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Šéf svetovej organizácie v utorok povedal: „Pokračovanie vojny na Ukrajine je morálne neprípustné, politicky neobhájiteľné a vojensky nezmyselné… Na stole je toho dosť na to, aby sme zastavili nepriateľstvo a vážne vyjednávali. Táto vojna sa nedá vyhrať. Skôr alebo neskôr sa musí presunúť z bojiska k rokovaciemu stolu. Je to nevyhnutné.“

Celý status E. Chmelára:

By Archa21