NATO, podľa údajov Sky News, považuje rozmiestnenie vojsk vo východnej Európe za jeden z možných variantov „ochrany Ukrajiny pred hrozbou zo strany Ruskej federácie“. Zatiaľ ale toto rozhodnutie nebolo schválené.

Denník The Daily Telegraph už predtým s odkazom na zdroje z britského ministerstva zahraničia napísal, že Spojené kráľovstvo a USA zvažujú možnosť vyslania po tisíce vojakov do Rumunska, Bulharska a Maďarska. Okrem toho, ako píše The Times, je jedným z variantov vyslanie britskej fregaty do Čierneho mora.

„Spojenci v NATO posudzujú možnosť založenia nových bojových jednotiek zložených z tisíce vojakov v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku,“ hovorí sa v televíznej správe. Nové jednotky sa majú podobať tým, ktoré už boli rozmiestnené v pobaltských krajinách a Poľsku.

To, že v NATO uvažujú o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko, potvrdil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) po zahraničnom výbore v Národnej rade SR.

Zdôraznil však, že žiadne rozhodnutie urobené nebolo. Zatiaľ ide len o úvahy.

O vyslaní ďalších stoviek vojakov do východnej Európy uvažuje aj Spojené kráľovstvo. Takáto misia sa podľa britskej stanice pod záštitou NATO uskutoční, len ak s tým bude súhlasiť všetkých 30 členských štátov Aliancie – dokonca aj v prípade, že dotknuté krajiny nenasadia vlastných vojakov.

Moskva pred vyše mesiacom požiadala Spojené štáty a organizáciu NATO o rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane požiadavky, aby sa Aliancia nerozšírila o Ukrajinu.

By Archa21