Zemný plyn mal v Európe poslúžiť ako prechodný zdroj na výrobu energie na ceste k zelenej transformácií. Závislosť od Ruska sa však stáva Achillovou pätou ambicióznej stratégie.

Výroba elektriny z uhlia sa v Európe opäť vracia do hry. Holandsko zrušilo všetky svoje limity a pripojilo sa tak k Nemecku a Rakúsku. 

Cena zemného plynu vystrelila nad úrovne 120 eur za MWh a vlády európskych štátov stoja pred ťažkou dilemou – zachrániť hospodárstvo a nevyvolať sociálne rozbroje vyššími faktúrami alebo zachovať zelené plány zubami-nechtami.

Krajiny, ktoré vystupujú pri ochrane životného prostredia v Bruseli najhlasnejšie, teraz otvorene hovoria o oživení najšpinavejšieho fosílneho paliva – uhlia.

Závislosť od neho rastie od začiatku roka v súvislosti s nedostatkom zemného plynu a prudkým rastom spotreby elektriny po zrušení pandemických obmedzení.

V Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Taliansku či Dánsku to znamená zaradenie spiatočky v európskom „zelenom“ úsilí: vlády hovoria o otváraní uhoľných elektrární a zvyšovaní limitov ich prevádzky.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck minulý týždeň označil návrat k uhliu za rozhodnutie „horké, ale nevyhnutné na zníženie spotreby plynu“.

Rakúsko sa vracia k uhliu a oživuje uhoľné elektrárne

Rakúsko sa pripája k ďalším európskym národom vrátane Francúzska a Spojeného kráľovstva v predĺžení životnosti uhoľných elektrární. Rakúsko má v zásobníkoch len 39 % plynu na pokrytie ročnej spotreby.

Elektráreň 200 kilometrov južne od Viedne bola zatvorená pred dvoma rokmi, keď sa Rakúsko stalo iba druhou európskou krajinou, ktorá úplne vylúčila uhlie zo svojej elektrickej siete. Vláda a Verbund sa dohodli na zmenách v teplárni Mellach, ktorej súčasťou je aj plynová elektráreň s kombinovaným cyklom, že v prípade núdze by sa tam mohla opäť vyrábať elektrina z uhlia, uviedla vo vyhlásení koalícia kancelára Karla Nehammera.

V okolí Trnavy sa našli nové ložiská plynu

Ak by ich Slovensko začalo v najbližších rokoch ťažiť, aspoň sčasti by sa vyriešil problém s nedostatkom plynu. Ložiská zemného plynu našli v obci Trakovice, ktorá sa nachádza v blízkosti Hlohovca. Majú sa tiahnuť od Trnavy až po Jaslovské Bohunice.

Pri obci už spoločnosť Nafta začala s vrtmi. Skúmajú, koľko zemného plynu by sa v oblasti mohlo nachádzať. Pri obci Malženice sú to až dve miliardy kubických metrov zemného plynu a podobné množstvo sa očakáva aj v Trakoviciach.

By Archa21