Nemecký kancelár Olaf Scholz (foto) v utorok 22. februára oznámil, že Nemecko až do odvolania zastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2. Scholz požiadal nemecký regulačný úrad o pozastavenie schvaľovacieho procesu plynovodu. „Môže to znieť technicky, ale je to nevyhnutný administratívny krok, aby teraz nebolo možné certifikovať plynovod. Bez tejto certifikácie nemôže byť Nord Stream 2 uvedený do prevádzky,“ zdôraznil Scholz.

Kancelár zároveň uviedol, že ide o odpoveď na rozhodnutie Ruska uznať Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku. Pozastavenie Nord Streamu 2 je len prvým krokom. Budú nasledovať aj iné sankcie proti Rusku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na úplné odstavenie plynovodu Nord Stream 2. Podľa neho „musí byť Rusko okamžite potrestané za to, že v pondelok uznalo dva regióny Ukrajiny“.

Niektorí európski politici obviňujú Rusko z toho, že používa svoje zásoby prírodných zdrojov ako politický nástroj. Plynovod Nord Stream 2 by zdvojnásobil objem zemného plynu, ktorý Rusko do Európy ročne dodáva cez už existujúci plynovod Severný prúd 1. Oba tieto plynovody sú však navrhnuté tak, aby sa vyhli Ukrajine.

Zdroj

By Archa21