Nemecko všeobecnú očkovaciu povinnosť proti covidu nezavedie. Parlament vo štvrtok odmietol kompromisný návrh časti poslancov vládnych strán nariadiť očkovanie od 60 rokov. Hlasovaniu predchádzala búrlivá debata. Pre vládu kancelára Olafa Scholza je výsledok hlasovania neúspechom, povinnú vakcináciu totiž podporovali šéf nemeckej vlády aj minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

Spolkový snem ale Lauterbachov apel nevypočul a návrh všeobecnej očkovacej povinnosti odmietol 378 hlasmi. „Za“ sa vyslovilo 296 poslancov a deväť ďalších sa hlasovania zdržalo.

S kompromisom na poslednú chvíľu tento týždeň prišla skupina vládnych poslancov sociálnej demokracie (SPD), Zelených a liberálnych slobodných demokratov (FDP). Toto riešenie zlúčilo dva pôvodné návrhy, ktoré žiadali povinné očkovanie od 18 rokov a od 50 rokov.

Kompromis počítal s tým, že v prípade zlej epidemickej situácie by mohol parlament očkovaciu povinnosť rozšíriť od 18 rokov. Alebo aj úplne odvolať, ak by zaočkovanosť populácie bola do leta dostatočne vysoká. V 83-miliónovom Nemecku doteraz plne zaočkovali 76 % ľudí, posilňujúcu dávku potom má 58,9 percenta.

RTVS

By Archa21