Nemeckí vojaci prídu na naše územie v rámci posilnenia obrany východného krídla NATO.

V rámci posilnenia obrany východného krídla NATO vyšle Nemecko vojakov na Slovensko. Dnes večer to v rozhovore s televíziou ZDF vyhlásila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Uviedla tiež, že Nemecko Slovákom pomôže s ochranou vzdušného priestoru.

„Angažujeme sa na Slovensku,“ povedala Lambrechtová; podľa nej Nemecko do krajiny pod Tatrami vyšle rotu. Presný počet nemeckých vojakov nespomenula, ale rotu tvorí v priemere 150 mužov a žien v zbrani.

Cieľom týchto krokov je podľa nej vyslať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jasný signál, aby zastavil vojenské ťaženie na Ukrajine.

„V NATO s veľkým znepokojením sledujeme, že vo svojom včerajšom vyhlásení vojny sa tiež zastrene vyhrážal použitím jadrových zbraní. Odstrašovaním, jednotou a jasným postojom však dávame najavo, že sa nedáme zastrašiť,“ povedala Lambrechtová pre DPA. „Útok na spojenca by bol útokom na nás všetkých s hroznými následkami pre Rusko. A Putin to vie,“ dodala.

Zapoja sa aj do protivzdušnej obrany

Lambrechtová vyslanie vojakov oznámila po rokovaní so Slovenskom. Nemecko sa podľa ministerstva obrany na Slovensku zapojí nielen do vytvorenia bojovej skupiny, ako sa to stalo v Litve, ale tiež do protivzdušnej obrany.

Agentúra DPA uviedla, že nemecká armáda plánuje nasadiť na Slovensku raketový systém Patriot, ktorý poskytuje ochranu pred leteckými aj raketovými údermi.

Nemecko je aktívne aj v námornej ochrane

Hovorca ministerstva obrany Christian Thiels dnes na tlačovej konferencii povedal, že Nemecko tiež kvôli ruskému útoku na Ukrajinu vysiela na podporu východných členov Severoatlantickej aliancie korvetu, ďalšia vojenská loď vypláva do Stredomoria. Už v sobotu dopoludnia vypláva z prístavu Wilhelmshaven korveta Erfurt, ktorá sa pripojí k aliančnej námornej skupine SNMG 1.

Tento zväz chráni námorné trasy v severnom Atlantiku, Severnom mori a v Balte. Námorníctvo uviedlo, že Erfurt sa pôvodne mal vydať na libanonskú misiu OSN, ale kvôli vojne na Ukrajine a ohrozeniu východných členov aliancie bude nasadený v Európe.

Thiels ďalej povedal, že nemecká armáda teraz vyhodnotí, ako by Nemecko mohlo pomôcť so vzdušnou obranou na východe Európy. Ministerstvo obrany medzitým oznámilo, že na ochranu vzdušného priestoru Rumunska vyčlenilo až šesť stíhačiek Eurofighter. Pôsobiť tam majú spolu s talianskymi leteckými silami.

Nemecko posilní východné krídlo

Lambrechtová a tiež kancelár Olaf Scholz vo štvrtok opakovane ubezpečovali, že na nemeckú pomoc s obranou sa môžu východné štáty aliancie plne spoľahnúť. Scholz v prejave k národu povedal, že Nemecko dobre rozumie súčasným obavám východného krídla NATO.

Nemecké ministerstvo obrany dnes upozornilo verejnosť, aby počítala so zvýšenou vojenskou prítomnosťou. „Bundeswehr v súčasnosti zvyšuje svoju pripravenosť, čo bude viditeľné tiež vo verejnom priestore,“ uviedlo.

Podľa ministerstva môžu vznikať dopravné problémy, pretože armáda potrebuje mať prednostne na vojenské účely k dispozícii dopravné kapacity na vode, na zemi i vo vzduchu.

Zdroj

Zdroj

By Archa21