Nemecko sa pripravuje na možné narušenie dodávok ruského plynu. Dôvodom je Moskva , ktorá požaduje platby v rubľoch.

Berlín preto vyhlásil prvý z troch varovných stupňov núdzového plánu a informoval o tom aj Európsku komisiu (EK). Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck vyzval spotrebiteľov, aby šetrili. Nemecko bude podľa nebo pripravené na prípadné výpadky dodávok. Dodal, že Berlín nebude akceptovať žiadne porušenie kontraktov, teda že odmieta platiť v rubľoch.

Nemecko má podľa Habecka aktuálne dostatok plynu a pozorne sleduje tok dodávok. „Musíme však zvýšiť núdzové opatrenia, aby sme boli pripravení na eskaláciu zo strany Ruska. Vyhlásenie včasného varovania znamená, že zasadá krízový štáb.“

Členmi krízového štábu sú predstavitelia ministerstva hospodárstva, nemeckého sieťového regulátora a prevádzkovateľov distribučných sietí. Krízový štáb môže v prípade potreby prijať ďalšie opatrenia na zvýšenie bezpečnosti dodávok.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň nariadil štátnemu koncernu Gazprom, aby platby za export plynu do Európy začal prijímať v rubľoch. Túto požiadavku opakujú aj ďalší ruskí predstavitelia. Európska únia (EÚ) podobne ako skupina G7 požiadavku Moskvy týkajúcu sa platieb za plyn v rubľoch odmietli a považujú ju za porušenie dodávateľských zmlúv.

Dodávky ruského plynu do Európy cez Nord Stream 1 sa v stredu mierne znížili, cez Ukrajinu ostávajú stabilné. Toky cez plynovod Jamal-Európa sa vrátili do normálneho režimu a plyn tečia západným smerom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Toky do Nemecka cez plynovod Nord Stream 1 cez Baltské more boli v pondelok na úrovni 70.987.742, čo je mierny pokles oproti úrovniam okolo 73.400.00 za predchádzajúcich 24 hodín. Aktuálne zníženie je v súlade s nomináciami.

Toky pozdĺž ropovodu Jamal-Európa cez Poľsko sa prvýkrát od 15. marca vrátili do normálneho režimu a plyn je prepravovaný z Poľska do Nemecka. V nemeckom hraničnom bode Mallnow prietok v čase od 07:00 GMT vzrástli na 101.453 kilowatthodín za hodinu (kWh/h), ukázali údaje operátora Gascade.

Ruský Gazprom v stredu uviedol, že pokračuje v dodávkach zemného plynu do Európy cez Ukrajinu v súlade s požiadavkami európskych spotrebiteľov, ktoré k 30. marcu predstavovali 109,5 milióna kubických metrov, rovnako ako v predchádzajúcich dvoch dňoch.

Stabilné boli v stredu aj nominácie na prietoky z Ukrajiny na Slovensko cez hraničný bod Veľké Kapušany, ktoré dosiahli 882.416 MWh, čiže sú na podobnej úrovni ako v utorok, vyplýva z údajov slovenského prevádzkovateľa prepravnej siete, spoločnosti Eustream.

TASR

By Archa21