Veliteľ nemeckých námorných síl Kay-Achim Schönbach odchádza z funkcie po vyjadreniach o ukrajinskej kríze. Viceadmirál okrem iného povedal, že tvrdenia o tom, že Rusko chce vtrhnúť na Ukrajinu, sú “nezmysel” a že ruský prezident Vladimir Putin “si pravdepodobne zaslúži rešpekt”.

Rezignáciu Schönbacha potvrdilo v sobotu večer nemecké ministerstvo obrany, ktoré sa od jeho slov dištancovalo, informuje agentúra DPA. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si predtým predvolalo nemeckú veľvyslankyňu v Kyjeve. Oznámilo tiež, že protestuje proti neprijateľným vyjadreniam nemeckého veliteľa o tom, „že Krym nebude nikdy vrátený Ukrajine a že náš štát nesplní kritériá členstva v NATO“.

„Nemeckí partneri musia prestať s podobnými vyjadreniami a činmi, ktoré podkopávajú jednotu a povzbudzujú Vladimira Putina k novému útoku na Ukrajinu,“ zdôraznil minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba.

Schönbach počas vystúpenia na podujatí v Indii podľa DPA uviedol, že Putin “v skutočnosti chce rešpekt”. “A prejaviť niekomu rešpekt nestojí takmer nič, nestojí to nič,” vyhlásil viceadmirál. Podľa jeho slov je väčšou hrozbou Čína, “proti ktorej potrebujeme Rusko”.

O konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou Schönbach povedal: “Polostrov Krym je preč, už sa nevráti.” 

Schönbach v sobotňajšom tlačovom vyhlásení uviedol, že požiadal ministerku obrany Christine Lambrechtovú o uvoľnenie z funkcie.

TASR

By Archa21