Viesť pacientov ako chorých s covidom-19 sa nemocniciam v Českej republike vyplácalo. Za človeka s pozitívnym testom totiž inkasovali od zdravotných poisťovní niekoľkonásobné čiastky. A to aj za bezpríznakových. 

Napríklad: za starostlivosť o chorého, ktorý leží na JIS a je zároveň pozitívny na koronavírus, dostávala vlani nemocnica týždenne skoro o 300 tisíc českých korún navyše. Pokiaľ išlo o pacienta napojeného na mimotelový obeh (ECMO), dostala nemocnica z verejných peňazí o 400 tisíc českých korún viac ako za bežného pacienta. 

Podľa zistení denníka Echo24 súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva však tieto príplatky teraz zarazilo. Na kvalitu starostlivosti by to podľa vyjadrenia úradu nemalo mať vplyv. Len VZP pritom zaplatila na povinných príplatkoch nemocniciam od začiatku epidémie okolo 20 miliárd korún.

Ľudia s diagnózou covid prinášali českým nemocniciam od začiatku epidémie značné príjmy. 

Nebolo by na tom nič zlé, keby extra náklady v skutočnosti nezaplatili zdravotné poisťovne, teda platcovia verejného zdravotného poistenia, teda českí občania. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Adama Vojtecha (ÁNO) sa rozhodlo prispievať nemocniciam na túto starostlivosť od jari 2020, kedy sa ukázalo, že kvôli výpadku plánovaných operácií budú mať nemocnice značný úbytok príjmov.

Vydaním takzvanej kompenzačnej vyhlášky ministerstvo vtedy nariadilo, že zo zdravotného poistenia sa bude zdravotníckym zariadením, ktoré sa starajú o „covidových pacientov“, kompenzovať časť príjmov. 

Za každého hospitalizovaného pacienta, ktorý mal pozitívny test, tak nemocnice dostávali tzv. finančnú bonifikáciu. Peniaze mali ísť predovšetkým na ochranné obleky a ďalšie prostriedky.

Z dát od VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna), ktoré má denník Echo24 k dispozícii, vyplýva, že v minulom roku získali nemocnice na úhradách za zdravotnú starostlivosť za týždeň liečby pozitívne testovaného pacienta, ktorý bol umiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti s pľúcnou ventiláciou, celkom 437 269 ​​českých korún. Pokiaľ by mu nebola covidová diagnóza zapísaná do zdravotnej dokumentácie, dostávala by nemocnica len 157 500 českých korún. Týždenný rozdiel teda predstavoval 279 769 českých korún.

Najviac získavali nemocnice za pacientov, ktorí boli umiestnení na mimotelový obeh (ECMO). Za týždeň liečby pacienta s covidom si mohla nemocnica v minulom roku naúčtovať podľa vyhlášky 693 448 českých korún. Ak by mal test negatívny, inkasovala by iba 280 000 českých korún. Jeden deň starostlivosti o pozitívne testovaného pacienta tak vyšiel platiteľ zdravotného poistenia, ktorí do systému prispievajú každý mesiac, o 59 064 korún drahšie. Nemocnice sa preto v niektorých prípadoch snažili podľa informácií redakcie viesť pacientov ako „nakazených“ čo najdlhšie. Vykazovať ich ako pozitívne mohli ale najdlhšie dvadsať dní, ako upozorňuje hovorkyňa VZP Viktória Plívová.

Ešte do konca mája minulého roku sa príplatky za pacientov s covidom vzťahovali dokonca aj na štandardné lôžka. Príplatok vtedy predstavoval 1 000 českých korún za deň. Od začiatku júna 2021 ale už príplatky za pozitívne testovaných pacientov, ktorí boli v nemocnici napríklad s fraktúrou ruky a zároveň boli pozitívne testovaní na koronavírus, hradené neboli.

Príplatky za covid končia, oznámilo ministerstvo

Ministerstvo zdravotníctva pod taktovkou Vlastimila Vojna (TOP 09) v utorok oznámilo, že zvýhodňovanie covidových pacientov od tohto roku úplne končí. Bonifikáciu už nevidí ako nutné. „Pre rok 2022 úhradová vyhláška (vyhláška č. 396/2021 Zb.) pri akútnej lôžkovej starostlivosti už neobsahuje žiadne bonifikácie a navýšené úhrady spojené s ochorením covid-19,“ potvrdil pre denník Echo24 hovorca rezortu zdravotníctva ČR Ondřej Jakob.

„Vyhláška v tomto ohľade plne vychádza z výsledkov zmierovacieho konania, kde v segmente akútnej lôžkovej starostlivosti nemocnice a zdravotné poisťovne dospeli k dohode na úhradách na rok 2022, ktoré už žiadne navýšenie na pacientov s Covid-19 neobsahujú a toto ochorenie je tak z hľadiska úhrad štandardizované,“ vysvetľuje Jakob.

V minulých rokoch boli podľa neho príplatky potrebné z dôvodu vyšších nákladov na starostlivosť. Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva malo ísť o „vysoké príplatky pre personál na covidových oddeleniach, ochranné obleky, organizačné opatrenia v nemocniciach, stavebné úpravy a pod.“

„V roku 2022 má epidémia covid-19 však už iný charakter ako v minulých obdobiach a ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli nemá ani mandát na prípadné vydanie kompenzačnej vyhlášky, pretože pre rok 2022 neexistuje kompenzačný zákon, ktorý tento mandát udeľuje (posledný je platný pre rok 2021 – zákon č. 160/2021 Zb.). To, či aj pre rok 2022 bude potrebné prijať kompenzačný zákon a vydať kompenzačnú vyhlášku, alebo či si zdravotníctvo vystačí s úhradovou vyhláškou, bude predmetom ďalších analýz a rokovaní av tejto chvíli v tejto veci neexistuje jednoznačné stanovisko,“ uviedol Jakob.

Na konci minulého týždňa bolo v českých nemocniciach hospitalizovaných celkom 2973 pacientov na bežných lôžkach. Vírus u nich bol síce preukázaný, ale vo veľkej časti prípadov nebol príčinou samotnej hospitalizácie. Celkom 192 ľudí potom bolo k nedeľu podľa údajov ministerstva zdravotníctva hospitalizovaných s covidom vo vážnom stave na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vo vrcholnom období epidémie (v marci 2021) bolo hospitalizovaných naraz 9242 ľudí s covidom, z toho 2038 vo vážnom stave.

Zdroj

By Archa21