Informáciu potvrdila hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď už skôr informoval, že rokovania sú v pokročilom štádiu.

Naď sa v pondelok spojil prostredníctvom videokonferencie so svojím ukrajinským náprotivkom Olexijom Reznikovom. Okrem iného podľa hovorkyne hovorili aj o vývoji situácie na Ukrajine a ďalších formách pomoci zo Slovenska. 

„Ukrajina môže naďalej počítať s našou pomocou. Nikto nevie odhadnúť, kedy sa tento smutný a nezmyselný konflikt skončí. No jedno je isté – demokratický svet sa zjednotil, aby pomohol nevinným. Slovensko je vo forme a objeme pomoci jedným z lídrov. Ukrajina má v nás veľkú dôveru,“ povedal šéf slovenského rezortu obrany.

Dávam do pozornosti odovzdanie 8 kusov húfnic vlani s určením pre samohybný delostrelecký oddiel Michalovce, napísal na sociálnej sieti generál Jozef Viktorín.

Naď tvrdí, že uvažuje o predaji a celá vec bude postavená na obchodnom vzťahu, čo znamená, že zbrojári pripravia kontrakt a normálnym spôsobom predložia druhej strane. To tvrdil pán minister…

A teraz pár otázok:

📶 Tým, že presúva húfnice do tretej krajiny, neznižuje obranyschopnosť OS SR, a teda aj aliancie?

📶 Neláme cez koleno a bez ohľadu na dopady na bezpečnosť deklarované a požadované spôsobilosti v rámci zoskupenia, ktorého sme členom a ktoré minister neustále skloňuje?

📶 Bolo týchto 8 kusov nadbytočných?

📶 Ak áno, kto rozhodol o nadbytočnosti?

📶 Existuje aj administratívne rozhodnutie?

📶 Keď to má/mal byť predaj, existuje úhrada?

📶 Kto stanovil cenu?

Veľa otázok, ale nezabúdajme, že 🇸🇰 OS SR za tieto húfnice zaplatili. Nič nie je zadarmo! A tu tvrdím, že bezpečnosť je res publica (vec verejná). Minister a výbor má povinnosť informovať o procedúrach, objemoch, kompenzáciách a vplyvoch na obranu SR. Dôvod utajenia neobstojí. Alebo to nebolo obsiahnuté v „absolvovaných kurzoch“ ministra?

Veď by mohol zo svojich „bohatých skúseností“ vedieť, že spravodajské zložky spojencov, aj krajín, ktoré budú potenciálne čeliť nasadeniu týchto húfnic, majú detailné informácie a k tomu aj operačný prieskum, ktorý tieto úlohy okrem iného plní. Čo to v realite znamená?

Transfery techniky, výzbroje a výstroje majú v terminológii spravodajstva charakter KONTROLOVANEJ ZÁSIELKY. Viete, o čom píšem pán minister? Rozumiete tomu? Alebo je to zámer? Rozumiem už Vašej vete, že treba na modernizáciu 5,5 miliardy. Takže všetko darovať a potom pýtať peniaze od vlády s argumentom, že 🇸🇰 OS SR nič nemajú? Nakúpiť od kamošov a vyzbrojiť to nanovo kvôli „blízkosti hrozby“?

Týmto škodíte 🇸🇰 Slovensku a bojaschopnosti OS SR. Vychádza mi z toho, že ste deštrukčným elementom na MO SR a dlhodobo najväčší omyl slovenskej politiky. A to som myslím veľmi mierny, uzavrel generál Viktorín.

🇸🇰 Generál Jozef Viktorín

Zdroj: TA3, TASR, FB

By Archa21