Prešetruje kúpu nerastných surovín z Ruska. Vyšetrovateľov zaujíma či firmy z Klubu 500 pracujú na ukončení obchodov s ruskými spoločnosťami a vedia nájsť iné riešenia.

Kroky NAKA voči Klubu 500 počas vyvolali značné pobúrenie. Vyšetrovateľ Národnej kriminálne agentúry František Ondrišák rieši podozrenie zo spáchania trestného činu financovania terorizmu.

O čom je trestné oznámenie?

Búrku nevôle vyvolalo trestné oznámenie, z ktorého vyplýva, že firmy pôsobiace na Slovensku stále nakupujú suroviny a produkty z Ruska. Ide najmä o plyn a ropu, hoci na tieto položky. Zákaz obchodovania so surovinami pritom zaviedla Európska únia ešte v marcovom sankčnom balíku, v opačnom prípade hrozia firmám pokuty.

Rusko z takto získaných prostriedkov môže vraj financovať postup a vojnu proti Ukrajine. Vyšetrovateľ teda chce od Klubu 500 vypracovanie akejsi správy o tom, aké následky bude mať na slovenské hospodárstvo, ak tieto obchodné styky prerušíme.

Urazilo nás to

Keďže Slovensko bolo ešte aj pred konfliktom na Ukrajine vysoko závislé v oblasti obchodov s nerastnými surovinami, na stole je otázka, či na základe pokynu NAKA a prerušenia týchto obchodov nezruinujeme našu ekonomiku a hospodárstvo. Sotákovci sa však cítia byť týmto podaním veľmi dotknutí. „Áno, môžeme potvrdiť, že prišlo takéto dožiadanie, aj to, že nás ten podnet uráža. Ku podaniu pripravujeme odpoveď,“ prezradila hovorkyňa Jarmila Ševčíková s tým, že tieto odpovede budú adresované kompetentným orgánom.

Rezort hospodárstva sa k predmetnej veci nateraz nebude vyjadrovať

V tejto súvislosti sme oslovili aj ministerstvo hospodárstva, no tí sa k predmetnej veci odmietajú vyjadriť. „Ministerstvo hospodárstva sa nebude vyjadrovať k týmto medializovaným informáciám. Rezort hospodárstva nie je orgánom činným v trestnom konaní,“ odkázalo stručne ministerstvo Richarda Sulíka.

„Zatiaľ k tomu potrebujem viac informácií. Určite je to niečo, čomu sa budem venovať. Uvidíme…“ povedal po rokovaní vlády Richard Sulík.

Vyšetrovateľ nech vyšetruje sám seba, kritizuje Taraba

Ku kritike toho, čo robí aktuálne NAKA sa pridal nezaradený poslanec Tomáš Taraba, ktorý vyšetrovateľovi odkazuje, že by mal začať vyšetrovať „sám seba“. „Tým, že si kúpi rožky vyrobené v peci na ruský plyn a že sa vozí na ruskom benzíne, nefinancuje vojnu a terorizmus každé ráno aj on,“ píše Taraba v statuse. 

Klub 500 odpovedá na

Zdroj: topky.sk

By Archa21