Rusko pred utorkovými mierovými rozhovormi s Ukrajinou v Turecku údajne upustilo od požiadavky „denacifikácie“ Ukrajiny. Tvrdí to britský denník The Financial Times (FT) s odvolaním sa na štyri zdroje oboznámené s obsahom rokovaní v Istanbule.

Turecký prezident Erdogan vyzval ruských a ukrajinských vyjednávačov, aby „ukončili túto tragédiu“. „Celý svet čaká od Vás dobré správy,“ oznámil im. Predošlé rozhovory v Antalyi nepriniesli prímerie ani žiadny viditeľný pokrok. V pondelok večer Erdogan povedal, že jeho krajina je jedinou, ktorá od roku 2014, vynaložila skutočné úsilie na nájdenie riešenia krízy prostredníctvom dialógu, rokovaní a dohody.

Zároveň sa snažia zotrvať v dobrých vzťahoch s Ruskom, od ktorého je Turecko závislé, pokiaľ ide o dovoz plynu a príjmy z cestovného ruchu. Podľa zdrojov sa miliardár Roman Abramovič, jeden z ruských oligarchov sankcionovaných Západom, zúčastňuje v Istanbule mierových rokovaní.

Moskva je podľa denníka pripravená umožniť Ukrajine vstúpiť do EÚ, ak z toho nebude vyplývať členstvo Kyjeva vo vojenskom bloku. Podľa zdrojov FT sa rokuje o tom, že Ukrajina by sa vzdala úsilia o vstup do NATO výmenou za bezpečnostné záruky.

Údajne sa vôbec nediskutuje o pôvodných ruských požiadavkách na denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny a právnu ochranu ruského jazyka na Ukrajine. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na margo rokovaní povedal, že jeho strana „nezapredá ľudí, územie ani zvrchovanosť“.

Zdroj

By Archa21