Holandská strana Fórum pre demokraciu (FVD) sa zaujíma o pôvod 850-miliónového imania ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ako vyplýva zo správy na twitterovom účte strany.

„Podľa rôznych odhadov sa Zelenského majetok odhaduje na 850 miliónov dolárov. Väčšinu tejto sumy dostal až v čase svojho prezidentovania. Odkiaľ sa tieto peniaze vzali? A čo je ešte dôležitejšie – kam idú?“ pýtajú sa vo FVD.

Napríklad vlani rodina Zelenských priznala za rok 2020 príjem 817-tisíc dolárov, z toho plat hlavy štátu predstavoval 12-tisíc. Okrem toho Zelenskyj uviedol licenčné poplatky vo výške 166,4 tisíc dolárov a novú nehnuteľnosť na dočasné použitie – štátnu chatu.

V októbri 2021 sa ukrajinský prezident ocitol v centre škandálu súvisiaceho s takzvaným „Pandora Papers“, v ktorom je uvedených asi 35 súčasných a bývalých politikov a viac ako 300 úradníkov zo stovky krajín, ktorí sú obvinení z účasti v offshore schémach. Ukrajinskí novinári Zelenského podozrievali, že využíva offshore spoločnosti, aby jeho rodina mohla profitovať z podnikania v zahraničí bez toho, aby to deklaroval.

Fórum pre demokraciu už pripomenulo, že ukrajinský prezident sa objavuje vo veľmi pochybných finančných záležitostiach. V marci strana odmietla počúvať jeho on-line prejav v holandskom parlamente s tým, že je nevhodné robiť zo Zeleného „polovičného svätého“ a postaviť sa na jeho stranu v konflikte na základe emócií.

Okrem toho poslanci pripomenuli, že príslušníci ukrajinských ozbrojených síl často pózujú s nacistickými symbolmi a boli zdesení zábermi na sociálnych sieťach s násilnými činmi voči ruským vojnovým zajatcom.

Zdroj

By Archa21