Slovenský minister obrany Jaroslav Naď vyhlásil, že Bratislava rokuje s Kyjevom o možných dodávkach slovenských samohybných húfnic Zuzana. Tvrdí tiež, že by Slovensko mohlo opravovať poškodené ukrajinské bojové vozidlá a tanky a potom ich vracať späť na Ukrajinu.

Slovenská vláda chce aj naďalej posielať naše zbrane na Ukrajinu. Po darovaní protilietadlového raketového systému S-300 teraz môžu byť na rade aj slovenské samohybné húfnice Zuzana. Tieto informácie v nedeľu prezradil v RTVS slovenský minister obrany Jaroslav Naď, ktorý poznamenal, že Slovensko rokuje s Ukrajinou ohľadom dodávok týchto zbraní.

„Rokujeme tiež o možnosti, aby poškodené ukrajinské bojové vozidlá a tanky T-72 alebo T-55 boli dopravené na naše územie a v našich vojenských opravárenských podnikoch by sme ich opravovali a vracali späť na Ukrajinu,” povedal Naď.

Teoreticky by sme mohli poslať aj stíhačky

Odovzdanie systému protivzdušnej obrany S-300 bolo zodpovedné rozhodnutie vlády SR, povedal v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 minister vnútra Roman Mikulec. Minister odmieta, že by sa Slovensko týmto darom zapojilo do vojny.

„Je to systém na obranu Ukrajiny, ktorá bojuje aj za nás,“ povedal Mikulec. Upozornil, že S-300 by budúci rok na Slovensku tak či tak skončil, pretože nebol zabezpečený servis a ani dodávky náhradných dielov. Odmieta tvrdenia o ohrození bezpečnosti či o nezabezpečení náhrady, keďže spojenci z NATO poskytli Slovensku systém protivzdušnej obrany Patriot.

„Patriot je oveľa efektívnejší a má viac výhod,“ skonštatoval minister. To, že vláda o odovzdaní systému S-300 vopred verejnosť neinformovala, má podľa Mikulca svoje zdôvodnenie. „Toto je vec, ktorá sa nedá urobiť úplne verejne, má to svoje opodstatnenie, aby to bolo do posledného momentu utajované,“ poznamenal.

Odovzdanie systému sa realizovalo na základe rozhodnutia vlády SR, ktorá o tom rokovala. „Nebolo to ľahké rozhodnutie. Názory a otázky boli rôzne, je to však pri takejto téme normálne,“ uviedol. Nemyslí si, že by pre diskusiu okolo S-300 mala padnúť vláda. Kritiku Roberta Fica z opozičného Smeru-SD a Petra Pellegriniho z mimoparlamentného Hlasu-SD vníma ako zneužívanie vojny na Ukrajine na vytĺkanie politického kapitálu.

Minister bude podporovať aj prípadnú ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine

„To, čo sa deje na Ukrajine, treba odsúdiť a Ukrajincom pomôcť,“ povedal. Stíhačky MIG-29 podľa neho už na Slovensku dávno nemali byť. Ako tvrdí, Slovensko by ich teoreticky mohlo poslať na Ukrajinu, nemyslí si však, že je to momentálne v hre.

S prítomnosťou cudzích vojsk na východnej hranici SR problém nemá, pokiaľ to bude potrebné na jej posilnenie. „Vnímam to ako výhodu. Robíme všetko preto, aby boli občania Slovenska v bezpečí,“ skonštatoval.

TV

By Archa21