„Je nebezpečné domnievať sa, že nákazlivejší koronavírusový variant omikron bude posledným objaveným variantom a že svet je na konci pandémie,“ vyhlásil v pondelok 24. januára generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdá sa však, že priebeh nákazy omikronom je miernejší než pri predchádzajúcich variantoch, pričom Tedros potvrdil, že napriek prudkému nárast prípadov nebol zaznamenaný prudký nárast počtu úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

„Sú ideálne podmienky na to, aby sa vyvinuli nové varianty,“ uviedol Tedros. „Môžeme ukončiť (pandémiu) Covid-19 ako globálnu núdzovú situáciu v oblasti zdravia a môžeme to spraviť už tento rok,“ uviedol Tedros počas zasadnutia výkonnej rady WHO.

Aby sa tak stalo, musia krajiny podľa Tedrosa viac zapracovať na tom, aby zabezpečili rovnomerný prístup k vakcínam a k liečbe, sledovali vírus a jeho varianty a naďalej zavádzali opatrenia zamerané na spomalenie šírenia koronavírusu.

Až polovica zo 194 členských krajín WHO nedosiahla cieľ a nezaočkovala proti koronavírusu do konca roka 2021 plánovaných 40 percent svojej populácie.

85 percent obyvateľov Afriky dokonca ešte stále čaká na to, aby dostalo prvú dávku vakcíny. Podľa šéfa WHO sa ľudstvo bude musieť naučiť s ochorením Covid-19 žiť, ale je nebezpečné predpokladať, že omikron bol posledným objaveným variantom a že pandémia sa chýli ku koncu.

TASR

By Archa21