Opozičný Smer spustil petičnú akciu k referendu, všeľudové hlasovanie by chcel spojiť s jesennými voľbami 29. októbra. Na tlačovej konferencii predstavil predseda Smeru-SD Robert Fico referendové otázky.

Prvá je: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“

Druhá otázka sa týka zmeny ústavy. „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ ozrejmil Fico.

V ústave tak chcú zakotviť možnosť skrátiť volebné obdobie na základe výsledku referenda alebo uznesenia NR SR. „Pri tomto uznesení bude stačiť 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov NR SR,“ dodal.

Líder Smeru vyhlásil, že pokiaľ sa podarí potrebné podpisy vyzbierať do 31. júla alebo do 15. augusta, tak sa podľa neho môže referendum konať spoločne s jesennými voľbami 29. októbra. „Ušetrilo by sa tým veľa peňazí, bolo by to efektívne a ekonomické,“ myslí si.

Petičný hárok k zberu podpisov za demisiu vlády Eduarda Hegera:

Politickú podporu referendu podľa Fica deklarovali mimoparlamentné strany Hlas, SNS a Republika. Šéf Smeru zároveň očakáva, že sa pre súčinnosť pri zbere podpisov obráti aj na ďalšie politické strany.

Zdroje: TK strany Smer, Aktuality, Pravda

By Archa21