Ottawská polícia v snahe o potlačenie protestov v centre mesta oznamuje obyvateľom, že kto poskytne demonštrantom „hmotnú pomoc“, ako napríklad palivo, môže byť zatknutý.

Mesto Ottawa vyhlásilo v nedeľu popoludní výnimočný stav v reakcii na prebiehajúce protesty v centre mesta. Starosta Jim Watson opísal situáciu v hlavnom meste ako „najvážnejšiu núdzovú situáciu, akej kedy naše mesto čelilo“.

Mesto vo vyhlásení uviedlo, že protest predstavuje „vážne nebezpečenstvo a hrozbu pre bezpečnosť obyvateľov“ a zdôraznilo potrebu podpory zo strany vlády a jurisdikcie.

Právnik David White v sobotu mestským radcom vysvetlil, že vyhlásenie výnimočného stavu nedáva ottawskej polícii viac právomocí. Starosta Watson argumentoval, že výnimočný stav pomôže polícii v Ottawe rýchlejšie získať zásoby a vybavenie, ktoré potrebuje. „Výnimočný stav poskytne mestu niekoľko ďalších nástrojov na urýchlenie obstarávania vecí a zníži byrokraciu,“ povedal v nedeľu večer v rozhovore pre CBC News Network.

Popoludní ottawská polícia oznámila na Twitteri, že každý, kto sa pokúsi priniesť demonštrantom „materiálnu pomoc“, ako napríklad palivo, môže byť zatknutý. Demonštranti sa podľa polície „udomácnili“ v centre mesta, zriaďujú štruktúry na zabezpečenie dodávok potravín a plynu.

Polícia uviedla, že nemá dostatok prostriedkov na ukončenie protestu, ktorý trvá desiaty deň.

Miestni, provinční a federálni politici odsúdili zhromaždenie demonštrantov a vyzvali na riešenie. O aké riešenie by malo ísť, zostáva nejasné. Protestujúci čelia hromadnej žalobe vedenej právnikom Paulom Champom, ktorý v sobotu vo videu povedal, že kamionisti, ktorí do pondelka rána opustia mesto, budú vylúčení zo súdneho sporu.

Demonštranti v Ottawe ťahajú palivo do svojich vozidiel. 

GoFundMe zrušila darcovstvo na ich platforme

Organizátori prostredníctvom online platformy GoFundMe vyzbierali viac ako 10 miliónov dolárov od ľudí z celej Kanady, ktorí protesty podporujú. V piatok platforma oznámila, že zastaví platby organizátorom Freedom Convoy 2022 a vráti ich darcom, pretože protest porušuje jej pravidlá o násilí a obťažovaní.

Organizátori konvoja nasmerovali potenciálnych darcov na inú kresťanskú growdfundingovú stránku GiveSendGo, kde už v nedeľu ráno obdržali dary vo výške viac ako 2,5 milióna amerických dolárov (aktuálne 3,8 mil USD).

Zdroj

By Archa21