Pápež František sa vo Vatikáne stretol s manželkami bojovníkov pluku Azov. Manželia Kateriny Prokopenkovej a Julie Fedosyukovej sú obkľúčení v oceliarni Azovstal v Mariupole.

Manželky vojakov povedali pápežovi, že v továrni nezostali žiadne jedlo ani voda. „Si naša posledná nádej. Dúfame, že sa vám podarí zachrániť ich životy. Prosím, nenechajte ich zomrieť,“ povedala jedna z Ukrajiniek svätému otcovi. Jej slová cituje The Insider. František odpovedal, že sa bude modliť za tých na Azovstale.

Podľa manželiek by sa vojaci nemali vzdávať Rusku, pretože ich tam údajne čaká „mučenie a smrť“.

Civilné osoby opustili územie mariupolského závodu Azovstal, predvčerom vyhlásil vedúci predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin vo vysielaní televíznej stanice Rusko 1.

„Podľa našej informácie sa potvrdzuje skutočnosť, že civilisti tam nezostali. A tak majú naše jednotky voľné ruky,“ povedal.

Ruské vojská a sily DLR obkľúčili Mariupol 7. marca a 21. apríla minister obrany RF Sergej Šojgu oznámil, že mesto je úplne oslobodené, v Azovstale však zostáva vyše dvetisíc bojovníkov nacionalistického práporu Azov (proti jeho príslušníkom bolo v Rusku začaté trestné konanie). Prezident RF Vladimír Putin označil útok na závod za neúčelný a nariadil úplné zablokovanie priemyselnej zóny.

Okrem zvyškov práporu Azov sa v hutníckom kombináte ukrývali aj civilní obyvatelia. Pre nich boli zriadené humanitárne koridory. Podľa informácií štábu územnej obrany DLR sa podarilo evakuovať vyše 180 ľudí. Väčšina z nich bola odvezená do obce Bezymennoje, a tí, ktorí chceli odísť do Ukrajinou kontrolovaných regiónov, boli odovzdaní predstaviteľom OSN a Medzinárodného výboru Červeného kríža.

Zdroj: Armádny magazín FB

By Archa21