Bývalého poslanca Petra Marčeka vylúčili z predsedníctva hnutia Republika. Informuje o tom Denník Štandard a dodáva, že Marček zrejme čoskoro skončí aj v samotnej strane.

Podľa Štandardu bol Marček pre vedenie Republiky príliš proruský. Marček v reakcii vraví, že precenil svoj odhad, podľa ktorého sa exčlenovia ĽSNS zmenili.

Vylúčenie Štandardu potvrdil samotný politik s tým, že uvažuje aj o odchode zo strany, prípadne očakáva skoré vylúčenie. K vylúčeniu z vedenia malo podľa Marčekových slov prísť na sneme hnutia, ktorý sa konal 28. mája v Detve. Snem organizoval nezaradený poslanec za Republiku Miroslav Suja.

„Pár dní predtým som sa stretol s pánom Uhríkom, ktorý mi povedal – povedal to tak rafinovane –, že členská základňa trvá na tom, aby som bol vylúčený z predsedníctva,“ uviedol.

Marček vyjadril sklamanie nad konaním Republiky a dodal, že sa cíti podvedený. „Uhríkovcov“ obvinil zo sympatií k nacizmu a vraví, že svoj odhad, podľa ktorého sa po odchode z ĽSNS zmenili, „precenil“. Členovia vraj v sebe majú naďalej „nacistické symboly a čísla“.

„Ja som nedal stranu nacistom,“ skonštatoval. Narážal tým na fakt, že uhríkovci pri zakladaní strany obišli štandardný proces zbierania podpisov a ovládli Marčekovu stranu Hlas ľudu, ktorú premenovali na Republiku.

„Som presvedčený, že ich zámerom bolo získať odo mňa stranu a postupne sa ma zbaviť,“ povedal s dodatkom, že od začiatku bol držaný v ústraní. „Mali to veľmi dobre pripravené,“ posťažoval sa.

Hnutie Republika, ktorého predsedom je europoslanec Milan Uhrík a členmi „odídenci“ z ĽSNS, vzniklo premenovaním politického subjektu Hlas ľudu, ktorý viedol bývalý poslanec NR SR za Sme rodina, dnes podnikateľ a občiansky aktivista Peter Marček.

“Tu nejde o peniaze. Strany nepredávam. Ani túto stranu som nepredal. Chalani prišli za mnou, však sa poznáme z parlamentu,” uviedol v marci roku 2021 pre Parlamentné Listy Marček v odpovedi na otázku, prečo poskytol jeho stranu Hlas ľudu „odídencom“ od Kotlebu.

„Nie sme žiadne béčko Kotlebu. Mňa osobne žaloval Kotleba, keď som povedal, že ĽSNS je strana, ktorú financovali americkí jezuiti. To bolo asi pred troma rokmi a podal na mňa trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Som musel aj vypovedať,“ spomína Marček a pripomína, že Uhríkovci by z ĽSNS neodišli, keby boli spokojní s tým ako to v strane fungovalo.

Keď redaktorka Marčekovi pripomenula, že odídenec od Kotlebovcov – Milan Mazurek bol odsúdený za rasistické výroky, ten reagoval nasledovne: „Mazurek sa veľmi zmenil, ja som vedľa Milana sedel dva roky a viem, že ten chalan je obrovský talent na politiku, uberá sa  správnym smerom,  považujem ho za jedného z najlepších rečníkov parlamentu. On ešte nemá životné skúsenosti a bol ovplyvnený prostredím, v  ktorom sa pohyboval  a to bolo prostredie Mariana Kotlebu a jeho ľudí.“

Zdroj: Štandard, InfoVojna.

By Archa21