Podľa strany Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je písmeno „Z“ extrémistickým symbolom. Vyzýva preto prokuratúru a orgány činné v trestnom konaní, aby šírenie písmena „Z“, ktoré symbolizuje agresiu Ruska proti Ukrajine, stíhali podľa trestného činu rozširovania extrémistického materiálu.

Poslanec za SaS Miroslav Žiak zdôraznil, že písmeno „Z“ je extrémistickým symbolom zobrazujúcim vojnu, neľudské zaobchádzanie a potláčanie základných ľudských práv a slobôd. Písmeno „Z“ sa objavuje na vozidlách či tankoch Ruskej federácie, ktoré bojujú na Ukrajine. Tlačovú správu poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Propagáciu symbolov vojny nesmieme tolerovať, napísali na sociálnej sieti.

Podnecovanie nenávisti

„Každý, kto šíri tento symbol, sa podľa nás dopúšťa trestného činu, pretože obhajuje a podceňuje nenávisť a násilie. Extrémistický materiál je aj v Trestnom zákone zadefinovaný ako ten, ktorý ospravedlňuje, schvaľuje, popiera alebo hrubo zľahčuje genocídu, zločiny proti mieru či zločiny proti ľudskosti alebo vojnové zločiny. Považujem za nesmierne dôležité, aby prokuratúra začala okamžite konať,“ vyzval Žiak. Dodal, že pri dokázaní viny hrozí väzenie až na dva roky.

Agentúra SITA požiadala Generálnu prokuratúru SR o stanovisko.

Premenilo Rusko písmeno Z na nový hákový kríž?

Ruské vojenské jednotky prišli na Ukrajinu s nakresleným písmenom Z. Odvtedy sa písmeno Z sa objavuje na autách a oblečení mladých ľudí, civilisti si na podporu režimu lepia Z na svoje autá v Moskve, Petrohrade či európskych mestách. Z sa nenachádza v azbuke, ale napriek tomu ruská armáda dekorovala písmenom Z stovky kusov svojej vojenskej techniky. 

V Českej republike polícia zvažuje, ako k písmenu Z pristupovať, a podľa všetkého bude symbol posudzovať ako extrémistický prejav – rovnako ako hákový kríž.

„Samotné Rusko spravilo zo symbolu Z súčasť svojej propagandistickej mašinérie, prostredníctvom ktorej najnovšie šíri videá stoviek mladých ľudí pochodujúcich s písmenom Z na podporu Putina a vojny na Ukrajine,“ kritizujú Z slovenské mainstreamové médiá.

Zdroj: https://www.facebook.com/stranasas

By Archa21