Asociácia nemocníc Slovenska sa stále nedohodla so zdravotnými poisťovňami na nových zmluvných podmienkach. Hoci minister financií Igor Matovič (OĽaNO) spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (OĽaNO) ohlásili dofinancovanie zdravotných poisťovní o sumu 365 miliónov eur, tak je to málo.

„Rokovania stále prebiehajú. O výsledku vás budeme informovať,“ potvrdila Eva Peterová, manažérka oddelenia komunikácie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zástupcovia dvoch súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union potvrdili, že rokovania o nových zmluvách budú pokračovať v utorok.

Nemocnice upozorňujú, že ak sa so zdravotnými poisťovňami do konca marca nedohodnú na nových zmluvných podmienkach, tak od júla si pacienti za plánované zákroky zaplatia. Aj napriek tomu, že si zdravotné odvody hradí z výplat, alebo ich za neho platí štát.

Dôvodom je nedostatočný rozpočet pre zdravotníctvo, z ktorého zdravotné poisťovne nedokážu zabezpečiť nemocniciam nielen zvýšenú cenu energií, ale ani mzdy.

Zástupcovia nemocníc, ambulancií aj pacientov sa jednomyseľne zhodujú, že vládou schválené dofinancovanie zdravotníctva vo výške 365 miliónov eur je nedostatočné. Tvrdia, že v rozpočte pre zdravotníctvo chýba na tento rok ďalších minimálne 350 miliónov eur.

Matovič ráta, že sa 365 miliónov eur do zdravotníctva dostane troma spôsobmi

Vyššia platba za štátnych poistencov má priniesť 100 miliónov eur, zároveň sa má zvýšiť základné imanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 120 miliónov eur, s možnosťou o navýšenie o 40 miliónov. Ďalších 145 miliónov eur má priniesť vyšší výber poistného. Väčšina z peňazí, ktoré štát do zdravotníctva naleje, skončí v štátnej poisťovni.

Nemocnice a ambulancie rokujú so zdravotnými poisťovňami od začiatku roka. Minulý týždeň oznámili, že na zmluvy, ktoré poisťovne ponúkajú, nespĺňajú ani zákonné podmienky a tvrdia, že sú nútení ich vypovedať.

Zdroj

By Archa21