V stredu 23. marca Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko bude požadovať od „nepriateľských“ krajín, ku ktorým patria aj štáty Európskej Únie, platby za dodávky zemného plynu v rubľoch. Po Putinovom prejave vzrástla cena zemného plynu v Európe o 21 %. Ruská federácia sa na celkovej spotrebe plynu v Európe podieľa približne 40 %. Do Európy vývoz predstavoval v priemere 384 miliónov m3 denne.

V reakcii na konflikt na Ukrajine zmrazili USA a západné krajiny veľkú časť ruských menových rezerv. Putin v stredu povedal, že Západ týmto krokom devalvoval svoje vlastné meny. Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová o tomto kroku povedala: „Rozhodnutie prezidenta, že odteraz sa naša ropa a plyn budú predávať iba za ruble je skutočným národným sviatkom. Máme vlastnú menu. Týmto sa z nej stáva mena svetová!“

Putinovo avizované opatrenie podporilo ruskú národnú menu – rubeľ. Rubeľ sa od 24. februára dostal pod silný tlak západných sankcií a klesol na historické minimá. Ale Putinovo oznámenie ruskú menu prudko posilnilo, nakrátko stál dolár 94,98 rubľov, popoludní sa zastabilizoval na 100 rubľoch, zatiaľ čo ešte ráno sa kurz pohyboval okolo 105 rubľov za dolár. Kurz 100 RUB/USD predstavuje nárast o 3,4 %. Na konci februára stál dolár aj viac ako 130 rubľov, pred vojenskou operáciou menej ako 80 rubľov.

Ak sa v budúcnosti nebude platiť účet za plyn v amerických dolároch alebo eurách, značne to podporí rubeľ, pretože je po ňom dopyt. To by bolo prospešné pre ruskú ekonomiku. Ruská centrálna banka by teoreticky mohla tlačiť neobmedzené množstvo rubľov a predávať ich krajinám nakupujúcim plyn výmenou za cudziu menu. Putin dal centrálnej banke týždeň na to, aby dokončila spôsoby prechodu z devízových platieb na platby v rubľoch.

Európska únia nebude platiť za ruský plyn v rubľoch

Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Príkaz Vladimíra Putina je podľa nej vydieraním a snahou obísť sankcie EÚ. „Takéto rozhodnutie by bolo jednostranné, čo je porušením podmienok dohody. Ide vlastne o pokus obísť sankcie. Neuvalili sme sankcie, aby sme ich obišli,“ povedala. Ide však len o prázdne gesto. Európa si nemôže dovoliť zostať bez ruského plynu. Uvedomuje so to aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý vyhlási, že Nemecko nateraz neprestane dovážať ropu a plyn z Ruska. Keby sa zastavili dodávky ruského plynu do Európy, začiatkom novembra by v európskych zásobníkoch bolo len asi 10 percent plynu. V novembri by sa však minuli aj posledné zásoby a začal by narastať deficit plynu v Európe.

USA a EÚ potvrdili partnerskou dohodou zvýšenie dodávok LNG

Aj keď USA a ďalšie krajiny zvýšia tento rok vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy o 15 miliárd kubických metrov, nemožno zabúdať, že skvapalnený plyn je omnoho drahší a prechod na tento druh si bude vyžadovať nové zariadenia na dovoz a dobudovanie celkovej infraštruktúry na distribúciu skvapalneného zemného plynu po Európe.

Zdroj: finanzen.net

By Archa21